"Jsme přesvědčeni, že i v roce 2014 uvidíme stabilní růst přímých zahraničních investic, protože nálada investorů globálně oživuje a reformy nového (čínského) vedení pomáhají přilákat další zahraniční kapitál," řekl podle agentury Reuters mluvčí ministerstva obchodu Šen Tan-jang.
Mluvčí poznamenal, že Čína zahraničním investorům nabízí určité výhody, protože má obrovský domácí trh, kvalifikovanou pracovní sílu, relativně stabilní sociální systém a podporuje rozvoj infrastruktury.
Příliv zahraničních investic do Číny se vytrvale zvyšuje od roku 2001, kdy země vstoupila do Světové obchodní organizaci (WTO).
Největšími investory v Číně jsou asijské firmy. Investice z deseti předních ekonomik regionu, včetně Hongkongu, Thajska a Singapuru, se loni zvýšily o 7,1 procenta na 102,5 miliardy dolarů. Investice z Evropské unie vzrostly o 18,1 procenta na 7,2 miliardy dolarů, ze Spojených států pak o 7,1 procenta na 3,4 miliardy USD.
Zpráva současně ukázala, že stále více čínských firem expanduje v zahraničí. Přímé zahraniční investice čínských nefinančních společností loni vzrostly o 16,8 procenta na 90,2 miliardy USD. Mluvčí ministerstva odhaduje, že v blízké budoucnosti překonají investice čínských firem v zahraničí objem investic zahraničních firem v Číně. "Pokud to nebude letos, mohlo by to být příští nebo přespříští rok, kdy čínské investice v zahraničí překonají příliv investic (do Číny)," dodal.
Zhruba 90 procent investic čínských firem loni putovalo do šesti průmyslových odvětví. Byly to komerční služby, těžba, velkoobchod a maloobchod, zpracovatelský průmysl, stavebnictví a doprava.