Ve srovnání s listopadem meziroční inflace klesla v devíti členských zemích unie, stabilní zůstala ve čtyřech a zvýšila se v 15 státech EU. Zápornou míru meziroční inflace vykázaly podle Eurostatu v prosinci Řecko (-1,8 procenta), Kypr (-1,3 procenta), Bulharsko (-0,9 procenta) a Lotyšsko (-0,4 procenta). Naopak nejvyšší, dvouprocentní inflaci, vykázaly Británie, Rakousko a Estonsko, o desetinu nižší údaj má v tabulce Finsko.
Česká republika byla podle evropských statistiků v prosinci na úrovni 1,5 procenta, proti listopadu je to nárůst o půl procenta.
Před rokem byla inflace v eurozóně 2,2 procenta, v celé EU 2,3 procenta a v ČR 2,4 procenta.
V eurozóně měly na podobu růstu spotřebitelských cen v prosinci největší vliv ceny elektřiny (0,11 procenta), tabáku (0,08 procenta) a ceny v restauracích a kavárnách (0,05 procenta). Opačným směrem pak působil především vývoj v telekomunikacích (-0,14 procenta), palivech a dopravě (-0,13 procenta) a lékařských a zdravotnických službách (-0,07 procenta).
Meziměsíční míra inflace byla v prosinci v EU i v eurozóně 0,3 procenta, dodal Eurostat.
Inflace je tak dlouhodobě pod dvouprocentním limitem cenové stability. Její nízká míra v eurozóně přispěla loni v listopadu k rozhodnutí ECB snížit základní úrokovou sazbu o čtvrtinu procentního bodu na nové rekordní minimum 0,25 procenta, na němž od té doby sazba zůstala.