...budoucnosti světa. Realita je trochu jiná. Kromě mrakodrapů bankovních a telekomunikačních společností, finančních center nebo budov EU najdete v Bruselu velmi špinavá a nebezpečná místa, kam policisté jezdí minimálně ve dvou a k tomu ještě na koni.
Brusel je synonymem slova multikulturní, za lepší budoucností sem jezdí lidé z celého světa. Kromě pár Evropanů tu narazíte hlavně na Araby a Afričany.
Procházet městem je jako prožívat film, přeskakovat z jednoho plátna na druhé. V jedné vteřině vidíte majestátní budovy evropského parlamentu a v další jste uprostřed nevábně vonící čtvrti, kde vám afričtí přistěhovalci s nenápadným „sssssss“ nabízejí lehké (nebo i o něco tvrdší) drogy.
Když je ale poznáte o něco blíže, zjistíte, že jsou to vcelku milí lidé.
Některým místům se ale snažte vyhýbat, nebezpečný je především sever Bruselu a arabské čtvrti. Bezpečně je poznáte po čuchu – protože v Bruselu neexistuje nic na způsob kontejnerů, všichni vyhazují pytle s odpadky přímo před dveře.
Určitě víte, že v Bruselu žijí dva národy – Valoni a Vlámové. První používají francouzštinu a žijí hlavně na severu, druzí mluví vlámsky (v podstatě nizozemsky) a najdete je na severu. Přestože je však Brusel ve vlámské části Belgie, mluví se tu nejčastěji francouzsky. Angličtině ale budou všichni rozumět.
Kde najít informace
Jedním z nejlepších způsobů, jak se dostat k informacím o Bruselu, je využít kancelář Use-it. Na rozdíl od tradičních informačních center jsou zde milí lidé, kteří ztracenému cestovateli poradí, zdarma dají mapu a za úsměv nabídnou i kávu. Hlavně vám ale poví o tom pravém Bruselu a nasměrují vás na cestičky mimo turistické dálnice.
A co z Bruselu byste určitě neměli propásnout?
Náměstí Grote Markt patří mezi nejkrásnější náměstí světa.
Hned o dvě ulice dál najdete sochu slavného čurajícího panáčka (Manneken Pis). Ale neočekávejte od něj mnoho, soška nemá ani půl metru.
Ulice, která obě místa spojuje, zaujme počtem obchodů s čokoládou. Výborné čokolády najdete sice i v Belgických supermarketech, ale pokud chcete domů přivézt nějakou okázalejší, tohle je pro vás správná volba. Do obchůdku sousedícího s čurajícím chlapečkem se ale běžte jen podívat, je krásný, ale ceny mají oproti ostatním dvojnásobné.
Ve středu města si užijete řadu pouličních umělců, voňavé obchůdky s čokoládou nebo luxusní galerii, která je zároveň branou do úzkých uliček plných restaurací.
Číšníci postávající před vchody se vás budou snažit přesvědčit, že jen u nich okusíte to nejlepší z belgické kuchyně. Nabídnou vám mořské plody, především mušle, a k nim samozřejmě hranolky. Raději si tu nic nedávejte, restaurace jsou určeny hlavně pro turisty a kvalita potravin je značně diskutabilní. (Jedna kamarádka tvrdí, že uvnitř viděla běhat krysy).
Když zamíříte na sever, dostanete s k Burze a do jiného světa. Za širokou silnicí začíná čtvrť barů a divokého nočního života, kde na mnoho turistů nenarazíte. Najdete zde netradiční hospody a kluby, pořádají se zde koncerty a festivaly. Jeden za slavných barů je i v budově bývalého nádraží. O této čtvrti se také říká, že zde žije nejvíce gayů z celé Belgie. Netradičních párů tu každopádně najdete spoustu.
Pokud se vydáte od centra na jih, zastavte se u katedrály svatého Míchala a Guduly zasazené mezi moderními budovami. Projděte se v parku vedle národní knihovny. Podívejte se ke královskému a parku. Hlavně se ale podívejte k justičnímu paláci, od kterého je vidět celé město. Je dominantou luxusní čtvrti, kterou s centrem spojuje skleněný výtah skoro jako ten z Karlíka a továrny na čokoládu.
Milovníci běhu by neměli přehlédnout jednu z největších zelených ploch Bruselu, Parc Cinquantenaire. Sem chodí v poledních pauzách na krátký piknik vysocí hodnostáři (a pár chudých novinářů). A protože Belgičani chodí hrozně pomalu, nic neřeší a všechno jim dlouho trvá, tak i průměrná obědová pauza trvá tak dvě až tři hodiny.
V parku Cinquantenaire stojí majestátní vítězný oblouk a vedle něj mnoho přilehlých budov. S obloukem je spojené obrovské vojenské muzeum, ve kterém se dají strávit dlouhé hodiny. Ale hlavně se skrz toto muzeum můžete nenápadně dostat až na střechu vítězného oblouku, odkud je nejlepší výhled na celý Brusel. A ta nejlepší část? Všechno je to zadarmo.
Gurmánský zážitek
Zapomeňte na řízky s chlebem, Belgie je z gastronomického hlediska cestovatelským rájem. Kromě báječné čokolády musíte určitě zkusit vafle a údajně nejlepší hranolky světa. Podle New York Times se prodávají na Place Jourdan, pět minut chůze od Evropského parlamentu.
Podle mě ale ještě lepší koupíte na náměstí Place Flagey. Náměstí leží v jižní části Bruselu, dál od centra, takže tu potkáte jen místní, především studenty a umělce. Když vysvitne slunce, budou posedávat přímo na náměstí, za deště v přilehlých barech, hlavně v Café Belga. Ale zpátky k jídlu. Vafle, ať už jen s cukrem nebo s ovocem, šlehačkou a čokoládou najdete v Bruselu na každém kroku. Během slunečných dní (kterých je v Bruselu skutečně málo), na Grote Markt posedávají tuny turistů a užívají si „pikniku“ s neobvyklým výhledem. V noci se tu naopak scházejí místní a užívají si divokého nočního života.
Minou nesmíte ani belgické pivo. Je silnější než české a má mnoho různých příchutí. Dámy určitě nepohrdnou třešňovým Kriekem.
V Bruselu je zdánlivě nekonečné množství hospod, a pokud si nevyberete luxusní restauraci přímo v centru, zaplatíte v nich okolo dvou eur. Za návštěvu rozhodně stojí hospoda Delirium, ve které podle posledních informací nabízejí přes čtyři tisíce druhů piv.
Ve skutečnosti se jedná o komplex několika barů, z nichž každý má svou specialitu, ať už pivo, koktejly, nebo třeba absint. Uličce se proto říká Delirium Village.
Než město opustíte, zajeďte se podívat na jednu z „nejdivnějších“ staveb Evropy. Představte si atom železa a zvětšete si ho o 165 milionů procent. Tak to je Atomium. Leží na severu, úplně mimo centrum Bruselu, na poslední zastávce metra. Před deseti lety se uvažovalo o jeho likvidaci, ale s tou by Brusel přišel tak o třetinu návštěvníku. Po nedávné rekonstrukci je nejnavštěvovanější atrakcí v Bruselu a fronty se tu stojí skoro jako na Eiffelovku.