Důvodová zpráva mimo jiné uvádí, že obchodníci s elektřinou, kteří by od svých zákazníků poplatky nevybírali, by získali konkurenční výhodu snížením konečné ceny elektřiny. Pokud by poplatky nebyly účtovány vůbec, mohlo by to podle ministerstva znamenat finanční deficit operátora trhu až 30 miliard korun. To by následně vedlo k jeho platební neschopnosti a pravděpodobnému zhroucení trhu s elektřinou a plynem v zemi.
Současné platné znění je výsledkem novely, která nabyla účinnosti loni v říjnu a mimo jiné stanoví horní hranici příspěvku na podporu obnovitelných zdrojů od letoška na 495 korun za megawatthodinu, loni to bylo 583 korun. Norma ale zároveň náklady na podporu obnovitelných zdrojů vyčlenila z ceny za přenos a distribuci do zvláštní kategorie, což podle některých obchodníků bylo možné chápat tak, že již tyto platby není nutné vybírat. Riziko právní jistoty poté potvrdila i ministerská analýza jednotlivých ustanovení.
"Jsme tedy přistoupili na to, aby to bylo vyjasněno úplně i v zákoně, byť podle různých názorů je to jasné i dnes. Ale v Čechách, když není něco na papíře, tak jako by to nebylo," uvedl Rusnok.
MPO v reakci na zprávy některých médií uvedlo, že současná právní úprava žádný zmatek ve výběru doposud nezpůsobila. "Pouze u některých obchodníků se objevily spekulace, jak se vybírání platby vyhnout, což by ovšem nakonec poškodilo jejich zákazníky. Takže hovořit o narychlo připravené novele je projevem neznalosti. Až na výjimky obchodníci nemají pochybnosti a platby budou vybírat," uvedla mluvčí MPO Jana Dronská. Ministerstvo usiluje o to, aby návrh zákona co nejdříve projednala Sněmovna a prošel celým legislativním procesem tak, aby mohl nabýt účinnosti co nejdříve.
Nynější návrh navazuje na "Materiál o problematice účtování a hrazení ceny na úhradu nákladů spojených s podporou elektřiny", který vláda projednala již dříve, a na vyjádření ministerstva na dotazy některých obchodníků s elektřinou, zda mají povinnost vybírat tyto prostředky. Materiál byl projednán v připomínkovém řízení ve zkrácené lhůtě. Vyjadřovaly se k němu ministerstvo financí, Energetický regulační úřad a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
Na nejistotu výkladu zákona v minulém týdnu reagovala například Asociace nezávislých dodavatelů energií, která doporučila obchodníkům poplatky za obnovitelné zdroje nadále vybírat. Podle asociace je klíčové, aby byl v době právní nejistoty ochráněn před rizikem následného doúčtování poplatků za obnovitelné zdroje zákazník.