Zadlužení zemí eurozóny poprvé po skoro šesti letech kleslo

22.01.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brusel 22. ledna (ČTK) - Zadlužení zemí platících eurem se v loňském třetím čtvrtletí snížilo na 92,7 procenta hrubého domácího produktu, a kleslo tak poprvé po šesti letech. Oznámil to dnes evropský statistický úřad Eurostat. Zadlužení všech členských států Evropské unie se ale znovu zvýšilo. Samotná Česká republika zadlužení o jeden procentní bod snížila, a to na 46 procent svého hrubého domácího produktu. Úroveň zadlužení tak měla osmou nejnižší ze států "osmadvacítky".

Dluh 17 zemí platících eurem za tří měsíce do konce září činil 92,7 procenta hrubého domácího produktu eurozóny, a snížil se tak z úrovně 93,4 procenta v předešlém čtvrtletí.

V absolutních hodnotách dluh zemí eurozóny klesl na 8,842 bilionu eur z 8,875 bilionu eur v předešlém čtvrtletí. Podle Eurostatu jde o první pokles v absolutních hodnotách od posledního kvartálu roku 2007. V následujících letech eurozóna zabředla do dluhové krize, dnešní data ale posilují signály, že eurozóna má kritické období za sebou.

Dluh klesl třem největším ekonomikám bloku, tedy Německu, Francii a Itálii. Nicméně Itálie má pořád ještě druhé nejvyšší zadlužení eurozóny po Řecku, které v minulých letech od Evropské unie a dalších mezinárodních věřitelů dostalo dva balíky finanční pomoci, aby odvrátilo bankrot. Aténám ve třetím čtvrtletí zadlužení vzrostlo na 171,8 HDP ze 168,8 procenta v předešlém období.

Nejnižší zadlužení mělo naopak Estonsko, jehož dluh činil deset procent HDP. Nejvíce zadlužení stouplo Kypru (o 11 procentních bodů) a nejvíce kleslo Portugalsku, které chce letos svůj mezinárodní záchranný program ukončit.

Zadlužení zemí v celé Evropské unii se ve třetím čtvrtletí zvýšilo na 86,8 procenta hrubého domácího produktu, zatímco v předchozích třech měsících činilo 86,7 procenta. Eurostat změnu vysvětluje především vlivem pohybu směnných kurzů.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK