Ze zveřejněného materiálu vyplývá, že podáním návrhu na vlastní insolvenci zaniklo moratorium, které na Via Chem Group vyhlásil soud v listopadu loňského roku. Českobudějovický soud už předtím zamítl tři návrhy na insolvenční řízení proti firmě. Jeden z nich neúspěšně podávala radnice Prahy 10.
Právní zástupci Via Chem Group v aktuálním návrhu na insolvenci uvedli, že dlužník není schopen platit závazky. Na firmu je přitom vázáno 2000 pracovních míst. Zajištěné pohledávky má u firmy pouze jeden věřitel. Zbylí věřitelé, kterým Via Chem Group dluží 1,6 miliardy, mají pohledávky nezajištěné. Z nedávného průzkumu VŠE přitom vyplynulo, že se věřitelé s nezajištěnými pohledávkami domohou v insolvenčním řízení pouze 3,5 procenta objemu svých uznaných pohledávek.
Firmě Key Investments, která je v konkurzu, pražské městské části v minulosti svěřily stovky milionů. Návrh na insolvenci na sebe koncem loňského června podala sama firma s odůvodněním, že cenné papíry, které pro klienty spravovala, jsou takřka zcela převedeny jinam. Tři bývalí členové představenstva jsou obviněni z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.
Key Investments, dříve SI Asset Management, vznikla v roce 1999. Do povědomí veřejnosti se dostala v roce 2007 kvůli zapojení do akciových obchodů někdejšího premiéra za ČSSD Stanislava Grosse. Peníze jí svěřil také někdejší ministr průmyslu a obchodu za ODS Martin Kocourek.