Rozhodnutí soudu se týká snížení platů policistů a vojáků, ke kterému v roce 2012 přistoupila tehdejší řecká vláda plnící podmínky mezinárodních věřitelů, tedy Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu.
Desetiprocentní snížení jejich platů bylo podle soudu neústavní. Policisté a vojáci totiž plní klíčové povinnosti, a mají tak nárok na lepší zacházení než jiní státní zaměstnanci, kterým byly sníženy platy. Soud verdikt sice nezveřejnil, potvrdil jej ale, když se zprávy o něm dostaly do médií.
Nejmenovaný soudní činitel odhadl, že stát by tak mohl mít povinnost zpětně vyplatit až 100 milionů eur. Vysoce postavený úředník na ministerstvu financí dokonce tvrdí, že náklady by se mohly vyšplhat až na 500 milionů eur. Rozhodnutí totiž zřejmě zvýší i penze a bonusy spojené se služebním postupem, které se vypočítávají na základě příjmu.
Řecko od roku 2010 zachraňují před bankrotem záchranné úvěry od EU a MMF. Z celkového objemu 240 miliard eur (6,6 bilionu Kč) zatím dostalo zhruba 220 miliard eur. S věřiteli se nyní dohaduje o uvolnění dalších 4,9 miliardy eur z této pomoci. Odblokovány měly být už loni, to se však nestalo kvůli neshodám o rozpočtový přebytek a reformy. Nynější předpokládané zvýšení výdajů by již tak složitá jednání s mezinárodními věřiteli podle agentury Reuters mohlo ještě více zkomplikovat.
Zpětné platby se budou vztahovat k období od poloviny roku 2012 do současnosti. Atény prý ale ještě musejí rozhodnout, jestli je rozloží do několika let, nebo začlení do letošního rozpočtu.