Hlavní právník Microsoftu Brad Smith poznamenal, že mnoho technologických společností s touto myšlenkou nesouhlasí. Ta se ale prý stala nutností poté, co úniky ukázaly, že americká rozvědka NSA sledovala data občanů cizích zemí, včetně států napříč Evropskou unií.
Zákazníci Microsoftu tak podle něj budou moci rozhodnout, v jakém z mnoha datových center skupiny mají být jejich data uložena. Zákazník z Evropy by si tak například pro uskladnění svých údajů mohl zvolit irské datové centrum Microsoftu.
Lidé by měli být schopni vědět, jestli jejich údaje podléhají zákonům a přístupu vlád v nějaké jiné zemi, a měli by být schopni na základě získaných informací rozhodnout, kde budou jejich údaje uloženy, sdělil FT Smith.
Na rozsah špionážních programů Spojených států již dříve upozornila odhalení bývalého spolupracovníka americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edwarda Snowdena. Podle zveřejněných informací Američané nesledovali jen telefonickou komunikaci svých občanů, ale i řady zahraničních politiků, včetně německé kancléřky Angely Merkelové. Odhalení vyvolala pobouření v USA i v zahraničí. Prezident USA Barack Obama před týdnem slíbil, že americké tajné služby nebudou monitorovat komunikace hlav států a vlád blízkých spojenců. Oznámil také omezení programu plošného získávání dat o telefonátech Američanů.