Meziročně se čistý zisk za 12 měsíců do konce srpna zvýšil o 3,1 procenta.
"Spotřebitelské výdaje se v mnoha zemích zlepšují," sdělil generální ředitel firmy Peter Agnefjäll. "I když náročná ekonomická situace nemusí být u konce, jsou to dobrá znamení."
Pro švédský nábytkářský řetězec jsou největšími trhy Německo, USA a Francie. Z Evropy jí plyne skoro 70 procent všech tržeb. Především státy v eurozóně se ale v minulé době potýkaly s úspornými opatřeními a zpomalením globální ekonomiky, což zasáhlo náladu spotřebitelů i jejich kupní sílu, napsala agentura Reuters.
IKEA sdělila, že pozorovala silný růst v Rusku, USA a Číně, kde otevřela dva nové obchodní domy. Jižní Evropu nadále trápí dopady úvěrové krize a pokles mnoha ekonomik regionu. Firma si tu sice všimla určitých dobrých signálů, tržby ve Španělsku a v Itálii, které patří k největším ekonomikám eurozóny, ale klesly.
IKEA má ve 26 zemích více než 300 obchodů, které v uplynulém finančním roce navštívilo zhruba 680 milionů lidí. Společnost sdělila, že v současném fiskálním roce plánuje investovat 2,5 miliardy eur do továren, obchodů, zelené energie a nákupních center.
Data z loňského října ukázala, že tržby IKEA v posledním fiskálním roce stouply o 3,1 procenta na 27,9 miliardy eur. Firma dnes znovu uvedla, že do roku 2020 chce dosáhnout dvojnásobných tržeb zhruba ve výši 50 miliard eur.