Přes křehký návrat růstu se Evropská unie stále potýká s vysokou nezaměstnaností. Bez práce je v EU přibližně 20 milionů lidí, v jižních zemích EU je přitom situace výrazně horší. Nebezpečím, jak dnes připomněla i Lagardeová, je přitom především vysoká nezaměstnanost mladých lidí a také to, že mnozí občané EU jsou bez práce déle než rok. "Krize neskončí, dokud nezmizí její dopady na trh práce," míní šéfka MMF.
Bez zvýšení počtu pracovních míst bude podle Lagardeové obnovený růst EU nadále velmi pomalý, lidé bez práce mají jen malou kupní sílu. Mezi kroky, které dnes fond unii nabídl jako cestu k řešení ve své zprávě o růstu a zaměstnanosti v EU, je především posílení institucí měnové unie a pokračování na cestě k bankovní unii.
V eurozóně nyní chystaný mechanismus umožňující záchranu bank podle ní totiž zvyšuje důvěru občanů i firem, které nemají strach investovat. Snižuje naopak riziko přelévání problémů z problémových bank do veřejných financí.
Významným bodem je také snižování vysokého zadlužení domácností, podniků i států. "Na to není při nízkém růstu jednoduché řešení," připustila Lagardeová. Pomoci mohou například nové zákony o bankrotech. Neřešení problému hlubokého zadlužení od domácností po stát jen prohlubuje stagnaci.
Vyšší zaměstnanosti může napomoci "nové promyšlení" ekonomik, adaptace na měnící se situaci na trhu, míní šéfka MMF. Lagardeová dnes zároveň zdůraznila potřebu záchranných sítí, které nechrání stávající pracovní místa, ale naopak účinně pomáhají zaměstnancům třeba se rekvalifikovat a najít si práci s budoucností.