Rozhodnutí prezidenta Viktora Janukovyče nepodepsat dohodnutou přístupovou smlouvu s Evropskou unií a soustředit se na spolupráci s Moskvou vyvolaly v Kyjevě před dvěma měsíci protesty, které se od té doby změnily v masové a stále radikálnější protivládní hnutí. Podle Ščerbakovové ale zatím ekonomika dopady nepokojů a zvratů ve vládní politice příliš nepociťuje díky prosincové dohodě s Moskvou.
"Na trhu se loni projevovala nejistota, ta ale po dosažení dohody ustoupila," řekla Ščerbakovová. Rusko v rámci dohody odstranilo bariéry dovozu ukrajinského zboží, snížilo Kyjevu cenu plynu a poskytlo ukrajinské vládě možnost získat 15 miliard dolarů (300 miliard Kč) prodejem ukrajinských eurobondů.
Centrální banka nyní plánuje další kroky na podporu úvěrové aktivity bank a zvýšení objemu investic. Jedním z uvažovaných opatření je podle Ščerbakovové další snížení základní úrokové sazby. Ta je po loňských dvou sníženích nyní na 6,5 procenta.
Vláda pro letošní rok plánuje zvýšení hrubého domácího produktu o tři procenta. Ukrajina je od druhého pololetí 2012 v recesi, za loňský rok statistický úřad ještě údaje nevydal. Analytici předpokládají, že HDP loni klesl o 0,5 procenta.
Loni centrální banka poskytla bankovnímu sektoru dodatečnou likviditu v objemu 71,5 miliardy hřiven (zhruba 180 miliard Kč). Banky na Ukrajině loni zvýšily objem úvěrů o 12 procent.
Podle Ščerbakovové centrální banka podpoří úvěrovou aktivitu i dalším zmírněním požadavku na odvod povinných minimálních rezerv proti vkladům na účet centrální banky. V letech 2008-2009 musely banky odvádět 100 procent objemu vkladů, aby se zmírnil tlak na kurz hřivny. Poté se tento podíl snížil na 40 procent a u centrální banky je kvůli tomu nadále zmrazeno asi 11 miliard hřiven. Ščerbakovová uvedla, že během tohoto roku se požadavek na povinné rezervy dostane postupně na nulu.
Centrální banka může uvolnit měnovou politiku i díky tomu, že inflace je velmi nízká. Loni se cenová hladina v zemi zvýšila o 0,5 procenta po poklesu o 0,2 procenta v roce 2012. Letos vláda plánuje zesílení inflace nad čtyři procenta.
Prezident Janukovyč dnes přijal demisi premiéra Mykoly Azarova a jeho kabinetu. Azarovova demise je jednou z klíčových podmínek opozice pro urovnání vnitropolitické krize. Opozice žádá také Janukovyčův odchod. Ukrajinský parlament na dnešním mimořádném zasedání zrušil devět nedávno přijatých zákonů, které opozice, aktivisté i Evropská unie považovali za nedemokratické.