Hollande se setkal s architektem německých reforem trhu práce

28.01.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Paříž 28. ledna (ČTK) - Francouzský prezident François Hollande se před časem setkal s Peterem Hartzem, který je považován za architekta reforem trhu práce z počátku minulého desetiletí v Německu. Zprávy tisku dnes potvrdil Hollandeův asistent, zdůraznil ale, že Hartz prezidentovi neradil, jak bojovat s rekordně vysokou nezaměstnaností ve Francii. Fakt samotné schůzky ale vyvolal u levicových protireformních odborů rozčilenou kritiku prezidenta za to, že údajně podléhá vlivu Berlína.

Prezidentův asistent podle agentury Reuters uvedl, že Hartz se s Hollandem před dvěma měsíci sešel jen proto, aby jej pozval na jednu konferenci. "Zbytek je nepravdivý," řekl asistent ke zprávám médií, podle nichž Hartz prezidentovi dával rady.

Hartzovy nepopulární reformy za německého sociálnědemokratického kancléře Gerharda Schrödera zásadně přispěly k tomu, aby se Německo vymanilo z dlouhodobého útlumu, kdy země dostala nálepku "nemocného muže Evropy". Díky zpružnění trhu práce země obnovila konkurenceschopnost a získala zpět pozici ekonomického motoru kontinentu.

Už jen z pouhého náznaku, že Hollande by se mohl nechat inspirovat Hartzovými reformami trhu práce, začala vidět rudě levicová odborová konfederace CGT, která je jedním ze dvou největších odborových svazů ve Francii. Reformy v Německu snížily nezaměstnanost a posílily pobídky k nástupu do práce omezením příspěvků v nezaměstnanosti a zpružněním pracovní doby.

"Prezident se pořád jen schovává pod sukně Angely Merkelové. Musí vylézt ven," řekl předák GCT Thierry Lepaon. "Musí přestat brát lekce u jiných," dodal.

Olej do ohně ještě přilil nynější německý vicekancléř a bývalý Schröderův chráněnec Sigmar Gabriel. Ten v pondělí v Paříži prohlásil, že Hollandeovy plány boje s nezaměstnanosti jsou velmi podobné opatřením, která podnikalo Německo za Schrödera.

Hollande tento měsíc představil nová opatření na podporu hospodářského růstu a tvorby nových pracovních míst. Francouzským podnikům slíbil snížení daní v objemu 30 miliard eur (zhruba 825 miliard Kč), pokud se zavážou k investicím ve Francii a k tomu, že budou přijímat zejména mladé a starší zaměstnance.

Plán svou vstřícností k podnikatelům vyvolal mezi odboráři i v Berlíně srovnání s německými reformami. Hollandeova vláda ale zdůraznila, že má vlastní recept na snížení nezaměstnanosti.

Ranou pro vládu byly pondělní údaje, podle nichž se počet nezaměstnaných ve Francii v prosinci vyšplhal na nový rekord. Hollande tak nesplnil svůj nástupní slib, že do konce roku 2013 zajistí pokles nezaměstnanosti. V meziročním srovnání se počet lidí bez práce zvýšil na konci loňského roku o téměř šest procent. Míra nezaměstnanosti se pohybuje kolem 11 procent, což je maximum za 16 let.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK