Podniky: Vláda se musí zaměřit na zvýšení konkurenceschopnosti ČR

29.01.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 29. ledna (ČTK) - Klíčovým úkolem pro novou vládu bude podle Svazu průmyslu a dopravy zastavení propadu a zlepšení konkurenceschopnosti Česka v mezinárodním srovnání. Kabinet by také neměl zvyšovat přímé ani nepřímé daně, uvedla Asociace exportérů. Oslovení analytici pak od vlády očekávají zodpovědnou rozpočtovou politiku podporující růst ekonomiky.

"V koaliční smlouvě je téma konkurenceschopnosti zmíněno. Očekáváme, že se stane součástí programového prohlášení a následných praktických kroků vlády ve spolupráci byznysem. Musíme dospět k reálným efektům," uvedl pro ČTK prezident svazu Jaroslav Hanák.

Analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek pak od nové vlády očekává, že "neprojí" daňové výnosy získané v tomto a příštím roce díky vyššímu ekonomickému růstu. "Těším se, že konečně projdou veřejné instituce externím procesním auditem, jehož výsledkem bude snižování počtu úřadů a rušení těch agend, které nejsou pro chod státu nezbytné. Doufám, že se úspory ve výdajích ukážou být dostatečně velké na to, aby umožnily snižování schodku veřejných rozpočtů bez nutnosti zvyšovat daně," uvedl.

Dále by podle Sobíška měla mít vláda ambicióznější cíl pro schodky veřejných rozpočtů než tři procenta HDP. "Chtěl bych také vidět pragmatickou diskusi ohledně termínu přijetí eura," dodal.

Vláda by podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka neměla rezignovat na to, aby rozpočtová politika plnila svou stabilizační úlohu a pomáhala zmírňovat recesi či podporovala hospodářský růst, je-li příliš slabý. "To se bohužel v posledních letech nedělo," uvedl. Vedle toho by vláda podle něj měla během svého mandátu usilovat o další zlepšení daňového systému a aktivně se věnovat otázkám konkurenceschopnosti české ekonomiky od zvýšení výdajů na vědu a výzkum přes zpružnění trhu práce až po redukci byrokracie a efektivitu veřejné správy.

Svaz průmyslu a dopravy chce v příštích dnech jednat s ministry o spolupráci a předloží jim aktuální problémy z pohledu byznysu. Podle nedávného šetření svazu mezi podniky si členské firmy svazu nejvíce ztěžují na úroveň legislativy a na byrokracii. Téměř 30 procent respondentů poukazuje na zhoršování v oblasti legislativy, oproti dvěma třetinám, které nevidí žádné změny. Zástupci firem poukazují i na přetrvávající rozsáhlou byrokracii, nedostatečnou vymahatelnost práva i nedobudovanou dopravní infrastrukturu.

"Vláda by určitě neměla podceňovat otázku konkurenceschopnosti českého průmyslu. To například znamená nezvyšovat přímé a nepřímé daně. To samé se týká cen energií, na které má stát vliv," uvedl předseda Asociace exportérů Jiří Grund. Klíčovým úkolem vlády tak podle něj bude získání důvěry. Tomu napomůže mimo jiné stabilní hospodářská politika, která bude vytvářet příznivé podnikatelské prostředí.

Česko na žebříčku konkurenceschopnosti v posledních letech klesá. V roce 2011 byla země v žebříčku globální konkurenceschopnosti sestavovaném Světovým ekonomickým fórem na 38. místě, loni se propadla na 46. místo.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK