BoE: Nezávislé Skotsko by muselo předat část suverenity Londýnu

29.01.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Edinburgh 29. ledna (ČTK) - Nezávislé Skotsko, které si jako měnu ponechá britskou libru, bude muset předat Londýnu jako metropoli zbylé Británie část své národní suverenity, jinak mu hrozí problémy, které se projevily za dluhové krize eurozóny. Řekl to dnes guvernér britské centrální banky Mark Caerney. Skotsko má hlasovat v referendu o nezávislosti 18. září a vůdce hnutí za nezávislost a skotský premiér Alex Salmond opakovaně zdůrazňuje, že skotskou měnou zůstane libra.

Ve svém prvním podrobném vystoupení k otázce nezávislosti Skotska před zářijovým referendem si kanadský guvernér Bank of England (BoE) dával pozor, aby se nepřikláněl na tu či onu stranu. V projevu ke skotským podnikatelům ale vyslal architektům projektu oddělení vzkaz nutící k vystřízlivění, uvedla agentura Reuters.

Carney zdůraznil, že oddělené Skotsko a zbytek Británie budou muset uzavřít dohody o "přísných rozpočtových pravidlech" a o bankovní unii, jinak budou novou měnovou unii ohrožovat "zřetelná rizika". "Tato rizika se v posledních letech jasně prokázala v zemích eurozóny," řekl guvernér. "Trvanlivá a úspěšná měnová unie vyžaduje určité postoupení národní suverenity," dodal.

Carney vypočítával jednotlivé přínosy i rizika pro země, které sdílejí společnou měnu. Upozornil zejména na "potenciálně vysoké náklady" spojené se vzdáním se nezávislé měnové politiky a pružného směného kurzu. Měnovou politiku pro nezávislé Skotsko by i nadále plně určovala Bank of England.

Britský ministr financí George Osborne poznamenal, že zbytek Británie by nemusel být ochotný ponechat nezávislému Skotsku britskou libru. Skotská národní strana (SNP), která nyní ve Skotsku vládne, na to odpověděla tím, že Skotsko by zase nemuselo převzít svůj díl britského státního dluhu, jehož celkový objem dosahuje 1,2 bilionu liber (asi 40 bilionů Kč). SNP chce, aby BoE fungovala nadále jako věřitel poslední instance pro skotské banky a aby nezávislé Skotsko mělo ve vedení BoE svůj hlas.

Carney připomněl, že silný britský bankovní systém umožnil Skotsku mít banky, které jsou mnohem větší než jeho ekonomika. Royal Bank of Scotland se sídlem v Edinburghu byla před globální finanční krizí nakrátko největším bankovním ústavem světa s rozvahou bilion liber. Po částečném zestátnění v roce 2008 je banka nadále ve ztrátě a britská vláda do ní nalila už 45 miliard liber, aby ji udržela nad vodou.

Investoři se zatím nezávislostí Skotska příliš neznepokojují, protože její zastánci jsou stále ještě ve značné menšině. Poslední průzkum mínění firmy ICM ale ukázal, že pro nezávislost se vyslovilo už 37 procent Skotů proti dosavadním dlouhodobým odhadům mezi 20 a 30 procenty.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK