Dow Jonesův index v závěru newyorského obchodování ztratil 1,19 procenta na 15.738,79 bodu. Širší index S&P 500 oslabil o 1,02 procenta na 1774,20 bodu. Úhrnný index technologického trhu Nasdaq uzavřel na 4051,43 bodu se ztrátou 1,14 procenta.
Měnový výbor Fedu rozhodl, že podpůrné nákupy dluhopisů se od února sníží o dalších deset miliard dolarů (201 miliard Kč) na 65 miliard dolarů měsíčně. Navázal tak na prosincové první rozhodnutí o zmírnění stimulace. Masivní nalévání peněz do systému loni táhlo americké akciové trhy na stále nová rekordní maxima.
Investoři se obávají dopadu ústupu Fedu od měnové stimulace na mladé trhy, z nichž se kvůli tomu stahují investoři do USA za vyššími a bezpečnými výnosy. Turecká centrální banka musela na prudký propad domácí měny reagovat v úterý dramatickým zvýšením úrokových sazeb a trhy se obávají, že to nebude stačit. Potíže s měnou má i Jihoafrická republika, která rovněž zvýšila úroky.
Index S&P ztrácel ve čtyřech z pěti posledních obchodních dní a po loňském silném vzestupu ztrácí od počátku roku již čtyři procenta. Výhled americké ekonomiky je sice příznivý, obavy však vyvolávají známky dalšího útlumu v Číně a odliv kapitálu z mladých trhů.
Investory zklamaly výsledky internetové firmy Yahoo, jejíž akcie se propadly o 8,7 procenta. O více než pět procent také klesly akcie výrobce letadel Boeing, jehož zisky sice překonaly očekávání, ale investory deprimoval příliš opatrný výhled firmy pro letošní rok.
Americký dolar po kroku Fedu dál oslaboval vůči japonskému jenu a švýcarskému franku, proti euru ale posílil. Devizový trh reaguje na obavy, že problémy domácích měn některých rozvíjejících se trhů by se mohly rozšířit do celého světa. To zvýšilo zájem o japonskou a švýcarskou měnu, které se považují za nejbezpečnější velké měny světa.
Dolar k jenu na konci dne oslabil o 0,8 procenta na 102,20 JPY. Ke švýcarskému franku odepsal 0,4 procenta na 0,8954 CHF. Euro k dolaru kleslo o 0,2 procenta na 1,3653 USD.