Zisk Shellu v závěru roku klesl na minimum za pět let

30.01.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Amsterodam 30. ledna (ČTK) - Britsko-nizozemská ropná společnost Royal Dutch Shell zažila v závěru roku nejméně ziskové čtvrtletí za pět let. Její zisk se podle dnešních výsledků propadl meziročně na polovinu, přesně tak, jak koncern varoval před dvěma týdny. Upozornil tehdy na negativní dopad rostoucích nákladů na těžbu, stagnace či poklesu cen ropy a plynu a výrazného snížení ziskových marží jeho evropských rafinerií.

Upravený zisk, který odečítá kolísání cen ropy, klesl na 2,9 miliardy dolarů (58,7 miliardy Kč) proti výsledku 5,6 miliardy USD o rok dříve. Bylo to přesně tolik, kolik firma odhadla 17. ledna. Předtím analytici podle agentury Reuters odhadovali výsledek kolem čtyř miliard dolarů. Zisk za čtvrté čtvrtletí byl nejnižší od konce roku 2009.

Těžba ropy společnosti se za čtvrtletí snížila o pět procent na 3,25 milionu barelů denně. Dvě pětiny z toho jsou podle Shellu důsledkem uzavření vrtů v Nigérii z bezpečnostních důvodů, zbytek zapříčinila údržba a vyčerpávání starých polí, které ještě nestačila nahradit produkce nových zdrojů.

Shell vyjádřil odhodlání zrychlit prodej majetku a snížit dál výdaje. Firma chce získat zpět investory novým zaměřením na výnosy, uvedl v dnešní čtvrtletní zprávě nový generální ředitel Ben van Beurden, který nastoupil na začátku roku. Zisk Shellu skončil výrazně pod odhady již ve třetím čtvrtletí, kdy jej podkopaly slabé rafinerské marže, vyšší těžební náklady a výpadky produkce v Nigérii.

Kapitálové výdaje společnosti mají letos klesnout o devět miliard na 37 miliard dolarů. Shell chce také v tomto roce prodat aktiva za 15 miliard dolarů. "Podnikáme v našem celosvětovém portfoliu tvrdé kroky, abychom zlepšili efektivnost kapitálu," uvedl van Beurden.

Nalákat investory chce Shell rovněž zvýšením dividendy za první čtvrtletí proti stejnému období předešlého roku o čtyři procenta. Firma to označila za projev důvěry ve svou schopnost tvořit dostatečně vysokou hotovost.

Podobné varování před horším ziskem jako Shell vydala letos i americká těžařská dvojka Chevron. Dokládá to, jak se ropný sektor potýká s růstem nákladů v době, kdy již třetí rok po sobě průměrná světová cena ropy stagnuje kolem 110 dolarů za barel.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK