Rozhodnutí bude přijato na základě výsledků monitoringu situace ohledně výskytu viru moru v zemích unie, uvedla stanice s tím, že se čeká už jen na vyhodnocení informací a dokumentů od EU.
Příslušný úřad pověřený dohledem nad zemědělskou produkcí, Rosselchoznadzor, varoval před možností omezení dovozu z EU už koncem minulého týdne, kdy byl zjištěn výskyt afrického moru u dvou uhynulých vepřů v Litvě. Vzápětí Rusko zakázalo dovoz vepřového z této pobaltské republiky a požádalo EU o dodatečné informace.
Stanice dodala, že choroba není člověku nebezpečná, nicméně u vepřů jde o nevyléčitelnou nemoc. Její výskyt v minulosti už Rusko stál miliardy kvůli nákladům na vybíjení ohnisek nemoci, odškodnění chovatelů a deformacím trhu.
Server polského časopisu Wprost označil ruský zákaz dovozu vepřového v jakékoli podobě z EU už za hotovou věc. Bývalý polský ministr zemědělství si ve varšavském rozhlasu postěžoval, že příslušné dohody mezi EU a Ruskem jsou prý tak nešťastně formulované, že umožňují Moskvě zákaz uplatnit vůči všem členským zemím - unie totiž trvala v obchodu s Ruskem na stejném zacházení se všemi svými členy.
Rosselchoznadzor dosud neoznámil uplatnění zákazu vůči všem zemím EU, podle některých ruských médií však úřad prý smí dovoz omezit i bez toho, aby zákaz oficiálně vyhlásil.
Vládní deník Rossijskaja gazeta poznamenal, že dovoz vepřového z Litvy pokrývá jen 0,5 procenta ruského trhu a domácí produkce roste tak rychle, že pulty s masem se nevyprázdní ani v případě, že se zákaz rozšíří i na některé další státy EU.
Na EU podle listu Vedomosti připadá 60 procent dovozu vepřového do Ruska. Loni šlo o více než 600.000 tun, z čehož 90 procent připadalo na slaninu a podobné výrobky.
Mezi loňským lednem a listopadem Rusko dovezlo 1,1 milionu tun masa za 4,5 miliardy dolarů (asi 91 miliard Kč).