Ústavní soud odmítl stížnost řetězce Billa proti pokutě od ÚOHS

31.01.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brno 31. ledna (ČTK) - Obchodní řetězec Billa, spol. s. r. o. přišel o poslední možnost, jak se bránit pokutě 23,800 milionu korun, kterou dostal v roce 2007 za kartel od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Stížnost firmy nyní odmítl Ústavní soud. Billa dostala pokutu za kartel společně s firmou Creditex holding (dříve Julius Meinl), ta musela zaplatit 19,550 milionu. Platnost pokut potvrdil už dříve Krajský soud v Brně a Nejvyšší správní soud (NSS). Vyjádření firmy ČTK zjišťuje.

Ústavní soud stížnost Billy odmítl jako zjevně neopodstatněnou. NSS i krajský soud podle ústavního soudu své závěry odůvodnily "podrobně, obhajitelně a v argumentační úplnosti".

Řetězce Billa a Julius Meinl mezi sebou podle antimonopolního úřadu v letech 2001 a 2002 slaďovaly nákupní ceny a obchodní podmínky pro dodavatele. Původně měly firmy zaplatit 51 milionů. ÚOHS ale sankci musel přehodnotit na popud brněnského krajského soudu.

Řetězce si vyměňovaly informace o cenách a bonusech od dodavatelů, porovnávaly je a požadovaly pak shodné podmínky. Navíc chtěly po distributorech i kompenzace na vyrovnání vzniklých rozdílů. Součástí smluv s distributory byl i takzvaný alianční bonus, jenž měl zaručit stejný sortiment v obou sítích. Pokud dodavatel s těmito podmínkami nesouhlasil, hrozilo mu, že obchody odstoupí od smlouvy. Řetězce na tom podle ÚOHS chtěly vydělat, ovšem na úkor distributorů i zákazníků.

V té době měly řetězce dohromady asi třináctiprocentní podíl na trhu. Meinl měl 90 prodejen, Billa kolem 70. Pokutu úřad počítal podle finanční síly firem a aktivity v rámci kartelu.

Ztrátový Julius Meinl se v roce 2005 rozhodl odejít z Česka a svých téměř 60 zdejších obchodů prodal konkurenční společnosti Ahold Czech Republic. Supermarkety Billa patří do německé maloobchodní skupiny REWE Group.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK