Německo loni vybralo na daních rekordních 570,2 miliardy eur

31.01.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Berlín 31. ledna (ČTK) - Daňové příjmy v Německu loni stouply o 3,3 procenta na rekordních 570,2 miliardy eur (15,7 bilionu korun) díky vysokým firemním ziskům a dobrým podmínkám na trhu práce. Oznámilo to dnes tamní ministerstvo financí. Poukázalo rovněž na zlepšující se vyhlídky ekonomiky.

Výnos z daně z příjmu stoupl o šest procent a výnos z daně ze zisku se zvýšil dokonce o 15 procent. Nárůst daňových příjmů umožnil německé vládě vzít si menší objem půjček, než původně plánovala.

Vláda si v loňském roce půjčila 22,1 miliardy eur, tedy o tři miliardy méně, než plánovala. Rozpočtový deficit Německa loni činil pouze 0,1 procenta hrubého domácího produktu, napsala agentura AP.

Ministerstvo upozornilo, že dosavadní údaje o ekonomice zatím signalizují příznivý začátek nového roku. Předpovědělo, že hospodářský růst bude nadále podporován silnou soukromou spotřebou. K růstu ekonomiky by navíc měl na rozdíl od loňského roku přispět také zahraniční obchod.

"Jsou tu výrazné signály ukazující, že globální ekonomické prostředí se zlepšuje," uvedlo ministerstvo. "To by mělo být provázeno růstem exportní aktivity německých podniků," dodalo.

Německá ekonomika loni stoupla pouze o 0,4 procenta, což představuje nejhorší výkon od globální finanční krize v roce 2009. Německou ekonomiku loni podkopal vývoz, její tradiční motor. Jeho hodnota stoupla jen o 0,6 procenta po tempu 3,2 procenta v roce 2012 a zahraniční obchod ubral z HDP 0,3 procentního bodu. Růst soukromé spotřeby naopak mírně zrychlil na 0,9 procenta.

Německá vláda podle víkendové zprávy listu Der Spiegel uvažuje, že zvýší odhad letošního růstu ekonomiky na 1,8 procenta z nynějších 1,7 procenta. Svaz německého průmyslu BDI nedávno předpověděl, že hospodářský růst v Německu by v letošním roce mohl překročit dvě procenta. Německá ekonomika je největší v Evropě, představuje hlavní motor hospodářského oživení v eurozóně a je na ní závislá také řada českých podniků.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK