Kurz liry zakončil týden na 2,2725 TRY za dolar. Na konci minulého týdne se po dnech propadu na rekordní minima lira ocitla na 2,33 TRY a v pondělí se propadla až na 2,39 TRY. Když pak centrální banka v úterý večer zvýšila klíčovou úrokovou sazbu na 12 procent z předchozích 7,75 procenta, lira ve středu ráno vystoupila až na 2,16 TRY, brzy ale sklouzla zpět dolů.
Lira začala výrazněji klesat už loni na podzim, a to v důsledku vládního korupčního skandálu. Její ztráty prohlubovaly dopady omezování podpůrné měnové politiky v USA a také obavy ze zpomalování růstu mladých tržních ekonomik. Po loňském propadu o 17 procent kurz turecké měny letos ztrácí kolem deseti procent. Potíže turecké měny tento týden výrazně přispěly k rostoucímu odlivu investorů ze zemí skupiny rozvíjejících se trhů a k výrazným poklesům na světových akciových trzích.
Objem cizích měn v držení tureckých domácností a firem za týden do 24. ledna vzrostl o dvě procenta na 122 miliard dolarů (2,5 bilionu Kč) a meziročně byl vyšší o 13 procent. Podle agentury Reuters to naznačuje, že Turci příliš nevěří, že by propad liry byl jen krátkodobý. Během předchozích měnových krizí v Turecku místní obvykle prodávali dolary, aby za ně dostali více domácí měny.
"Firmy začaly kupovat devizy k zajišťovacím kontraktům, protože si myslí, že lira zpět neposílí," řekl manažer devizového oddělení jedné z tureckých bank. "Navíc domácnosti a drobní investoři, kteří prodávali 10 až 15 miliard dolarů, kdykoliv lira výrazněji oslabila, nyní hromadí dolary, což zvyšuje tlak na liru," dodal bankéř.
Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service dnes předpověděla, že tlak na tureckou měnu přes razantní kroky centrální banky zřejmě přetrvá. Prudké zvýšení úroků navíc podle ní podstatně zhoršilo vyhlídky turecké ekonomiky.