Index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském sektoru v zemích platících eurem v lednu stoupl na 54 bodů z prosincových 52,7 bodu. Dostal se tak o něco výš nad hranici 50 bodů, která odděluje růst a pokles aktivity. Vyšší hodnoty tento ukazatel dosáhl naposledy v květnu 2011.
Podmínky v průmyslových podnicích se výrazně zlepšily v největší ekonomice eurozóny Německu, kde se index dostal na nejvyšší hodnotu za 32 měsíců. Ve Francii sice ukazatel stoupl nejvýše za 23 měsíců, hranici 50 bodů ale nepřekonal. To se naopak podařilo indexu pro Řecko. Minulý měsíc se vyhoupl na 51,2 bodu z prosincových 49,6 bodu. Nad hranici oddělující růst od poklesu tak stoupl poprvé od srpna 2009. V témže roce se dostaly na světlo problémy se zadlužením země, které pomohly zatáhnout eurozónu do krize, z níž se dosud nevzpamatovala.
"Oživení ve zpracovatelském sektoru eurozóny v lednu dál podstatně získalo na síle," sdělil podle agentury Reuters hlavní ekonom Markitu Chris Williamson. "Možná nejdůležitější událostí v této zprávě je další oživení výroby na okraji regionu," sdělil také.
Index nových zakázek stoupl nejrychleji za skoro tři roky a továrny musely najímat nové lidi, aby zvládly poptávku. Dílčí ukazatel zaměstnanosti se zvýšil na rovných 51 bodů z předchozích 49,9 bodu. Do oblasti růstu se vrátil poprvé po dvou letech.
Výrobci v eurozóně ale nedokázali zvyšovat ceny tak rychle, jak se jim to dařilo v prosinci. To by podle Reuters mohlo přispět k některým obavám z poklesu cenové hladiny v eurozóně poté, co meziroční míra růstu spotřebitelských cen v lednu opět nečekaně klesla.