ÚOHS dosud tvrdil, že ministerstvo neoprávněně uzavřelo bez soutěže smlouvy se společností ICZ a Telefónikou Czech Republic. V prvním případě uložil pokutu 110.000 korun a ve druhém 170.000 korun. V rozhodnutích ze září a srpna loňského roku také původně uložil zákaz plnění smluv s tříměsíční lhůtou od nabytí právní moci rozhodnutí.
Právě tato část verdiktu bude předmětem dalšího řízení. Podle Rafaje jeho podřízení obě rozhodnutí v tomto bodu dostatečně neodůvodnili. "Úřad proto doplní odůvodnění nového rozhodnutí o vysvětlení konkrétních skutečností, které jej vedly k odložení účinnosti zákazu plnění smlouvy na veřejnou zakázku," uvedl Rafaj v rozhodnutích.
Sankce jeho podřízení mohou ministerstvu uložit znovu, případně upravit jejich výši.
Ministerstvo nový registr spustilo předloni v létě. Bez veřejné soutěže jej získala společnost ATS - Telcom Praha. Od počátku s ním byly problémy. Po zhruba hodině provozu systém téměř na celý den zkolaboval a poté se několik týdnů potýkal s výpadky a množstvím chybně uvedených údajů.
Ministerstvo následně vyměnilo původního poskytovatele, společnost ATS - Telcom, za Telefóniku a IT společnost ICZ. Obě společnosti zakázku dostaly narychlo bez soutěže na roční období, protože úřad ještě pod vedením exministra Pavla Dobeše nezajistil provoz systému po vypršení smlouvy s ATS - Telcom.
Podle informací ČTK se loňskými smlouvami na registr začal ÚOHS zabývat na základě stížností původního dodavatele ATS - Telcom. Podle dřívějších informací ÚOHS posuzuje i původní veřejnou zakázku zadanou ve prospěch společnosti ATS Telcom.