Bernanke bude v Brookings Institution předním expertním členem jeho programu ekonomických studií. Brookings je nezávislá a politicky středová organizace a je také jednou z nejstarších organizací svého druhu v USA. Podle některých anket je to nejvlivnější a také nejčastěji citovaný think tank, jinak také mozkový trust či koncepční středisko.
"Experti Brookings mají vybudovanou reputaci myšlenkového novátorství a pronikavé analýzy ekonomických a dalších otázek veřejné politiky," uvedl Bernanke ve sdělení ústavu. "Vítám příležitost zapojit se do tohoto energického společenství prostřednictvím výzkumu a psaní," dodal podle agentury Reuters bývalý šéf Fedu.
Brookings uvedl, že Bernanke vnese do jeho Hutchinsova centra pro fiskální a měnovou politiku "pečlivou analýzu klíčových otázek". "Svou pevnou rukou ovládal kormidlo Fedu v důležité době naší historie, včetně nejhorší finanční a ekonomické krize od Velké hospodářské krize," uvedl prezident organizace Strobe Talbott.
Bernanke o svých plánech po odchodu z Fedu nemluvil. Dával pouze najevo, že chce zůstat ve Washingtonu a zabývat se nadále ekonomickou politikou. Před nástupem do Fedu Bernanke učil na prestižní Princetonské univerzitě.
Fed za Bernankeho vedení podporoval ekonomiku, která se propadla do krize, nejprve snížením krátkodobých úrokových sazeb téměř na nulu. Od roku 2009 navíc Fed dodává do systému prostřednictvím nákupů dluhopisů masivní objemy nových peněz. Hlavním úkolem Yellenové, která dnes složila přísahu, bude opatrný ústup od krajně uvolněné měnové politiky.