Morgan Stanley se na urovnání dohodla s Federálním úřadem pro financování bydlení (FHFA), který je regulátorem pro americké hypoteční agentury Fannie Mae a Freddie Mac. Urovnání se týká rizikové hypotečních půjček typu "subprime", které byly hlavní příčinou zhroucení hypotečního trhu v USA. Z něj se pak vyvinula globální finanční krize. Fannie Mae a Freddie Mac, které po vypuknutí krize zachraňovala americká vláda, obvinily několik bank, že je při prodeji těchto cenných papírů oklamaly, což jim později způsobilo enormní ztráty. Americká vláda v roce 2011 kvůli spornému prodeji hypotečních cenných papírů podala žalobu na nejméně 17 velkých finančních institucí.
Morgan Stanley v úterním sdělení uvedla, že zvýší rezervy na právní pře o 150 milionů.
Více peněz na potenciální právní spory si daly stranou i jiné velké americké banky poté, co se bankovní gigant JPMorgan Chase loni na podzim dohodl s americkými úřady na masivním urovnání 13 miliard dolarů kvůli nekvalitním hypotečním cenným papírům.
O dalším souvisejícím urovnání této banky informovalo v úterý americké ministerstvo spravedlnosti. JPMorgan Chase podle něj souhlasila, že americké vládě zaplatí 614 milionů dolarů (12,5 miliardy Kč) na urovnání obvinění, že podváděla federální úřady v souvislosti se státním programem podpory hypotečních půjček, které měly milionům Američanů zajistit dostupnější bydlení.
JPMorgan prý připustila, že v průběhu více než deseti let schválila tisíce hypotečních půjček, které ale nesplňovaly kritéria na pojištění od Federálního úřadu pro bydlení (FHA) či ministerstva pro záležitosti veteránů. O tom, že banka ví o problémech u těchto půjček, ale vládu podle prokuratury neinformovala. Stát tak utrpěl "podstatné ztráty".