Zákon také navrhuje, aby obchodníci při pultovém prodeji nebalených potravin museli značit podíl hlavní složky výrobku a jméno výrobce. Obchodní řetězce s tržbami přesahujícími pět miliard korun ročně mají nově mít povinnost informovat u vstupu do prodejen údaj o pěti hlavních zemích, ze kterých pochází zboží v jejich nabídce.
Svaz obchodu a cestovního ruchu (SOCR) však loni v listopadu tento záměr označil za protiústavní. Zveřejňování údajů o zastoupení domácích potravinářských produktů na tržbách prodejců potravin s ročním obratem alespoň deset milionů eur je od letošního dubna povinné na Slovensku.
Návrh zákona zvyšuje i některé sankce. Například maximální pokuta za nedodržení požadavků na označování potravin nebo kvalitativní parametry má vzrůst ze současných tří na deset milionů korun. Novela počítá také se zavedením nahlašovací povinnosti pro dovozy vybraných potravin rostlinného původu. Podobnou povinnost již mají dovozci živočišných produktů.
Zákon také navrhuje, aby na kvalitu zvěřiny v celém potravinovém řetězci dohlížela Státní veterinární správa místo hygieniků, a to včetně nabídky zvěřiny v restauracích a jídelnách. Vláda argumentuje tím, že veterinární inspektoři jsou největšími odborníky na tuto problematiku, například na kontrolu toho, zda ulovená zvěř netrpí parazity.
"Poznatky z praxe ukazují, že nemalá část ulovené zvěře je uváděna do oběhu nelegální cestou," stojí v důvodové zprávě. Společné kontroly veterinářů a hygieniků prý ukázaly, že v restauracích se používá maso z ulovené zvěře, která neprošla kontrolou. Navrhovaná změna by proto měla tuto situaci zlepšit. Rozšíření dozoru SVS na zařízení veřejného stravování by proto podle zprávy pomohlo tuto situaci významně zlepšit.
"Když se mění potravinová legislativa, tak by měli být všichni ve střehu, protože neexistuje jiný zákon, který by provázel všechny občany doslova od kolébky až po hrob," řekl zpravodaj k zákonu Pavel Kováčik (KSČM). Podotkl, že díky úpravě pravomocí kontrolních orgánů v zákoně nevznikla v tuzemsku žádná závažnější kauza týkající se potravin, ale všechny tyto případy vznikly v jiných zemích. Bývalý ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) připomněl metanolovou kauzu, kde však podle něj zklamala celní správa, a nikoli resort zemědělství.
Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) ujistil, že vláda bude dělat vše pro to, aby zvýšila potravinovou soběstačnost i podíl domácích potravin na pultech. Podotkl, že když si chtěl objednat v jedné ze sněmovních restaurací nealkoholické pivo, tak jediné, které bylo k dostání, pocházelo z Německa. "Takže měli bychom začít možná i tady u sebe," řekl.