"Do české ekonomiky přiteklo pouze 237,3 miliardy korun. V roce 2012 a 2011 to bylo o 28 miliard, respektive o 30,4 miliardy více," popsal vývoj v oblasti veřejných zakázek ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek. Navíc upozornil, že pokud by se posuzovala hodnota zadaných zakázek podle původních limitů platných před dubnem 2012, kdy vstoupila v platnost novela zákona o veřejných zakázkách, meziroční pokles objemu by byl ještě vyšší (o 13,6 procenta).
Naopak počet veřejných zakázek loni vzrostl na rekordních 15.438, což představuje meziroční nárůst o 39,8 procenta. Počet zadaných zakázek rostl napříč všemi kategoriemi zadavatelů, a to proto, že se okruh zakázek v souvislosti s novelou zákona o veřejných zakázkách platné od dubna 2012 významně rozšířil. Hranice pro podlimitní veřejné zakázky na dodávky a služby se totiž snížila ze dvou milionů korun bez DPH na jeden milion korun bez DPH, a u veřejných zakázek na stavební práce z šesti milionů korun bez DPH na tři miliony korun bez DPH. Hodnota zadaných zakázek rostla podle analýzy pouze v kategorii ministerstev a dalších celostátních úřadů. "Celkově tak docházelo k zadávání spíše většího počtu zakázek, které ale byly svou finanční hodnotou menší," poznamenal Vacek.
Mezi nejaktivnější zadavatele patřily z pohledu počtu zadaných zakázek regionální úřady a sdružení (43 procent zakázek). Jde zejména o kraje, města, obce, regionální úřady či správy komunikací. Třetinu zakázek vypsaly ostatní subjekty, jimiž jsou akciové společnosti nebo společnosti s ručením omezeným, například ČEPRO, ČEPS, České dráhy, OKD, a také školy, nemocnice, církevní instituce nebo různé svazy. Z pohledu finanční hodnoty zakázek byl právě tento segment největším zadavatelem, šlo o více než polovinu objemu rozdělených financí (53 procent).
Loni také výrazně vzrostl rozdíl mezi očekávanou cenou zakázky a vysoutěženou. Realizační ceny se podle nejnovějších čísel pohybovaly v průměru až o čtvrtinu níže (25 procent), než jaká byla jejich předpokládaná hodnota zadavatelem. V roce 2012 byl rozdíl šestnáctiprocentní.
Problémem také bylo to, že zadavatelé stále velkou část vyhlášených tendrů ruší. V roce 2012 se to týkalo 22 procent objemu investic, tedy 68,3 miliardy korun. V roce 2013 bylo zrušeno zhruba 14 procent objemu oznámených zakázek za 47,4 miliardy korun.