Bankovní rada zároveň ale v dnešním prohlášení uvedla, že předpokládá zachování závazku držet kurz poblíž 27 Kč/EUR "přinejmenším do začátku roku 2015". Devizové intervence spustila ČNB loni v listopadu s cílem uvolnit měnové podmínky a zabránit deflaci. Snaha držet kurz koruny poblíž hranice 27 korun za euro by měl podle tehdejšího vyjádření guvernéra ČNB Miroslava Singera trvat nejméně rok a půl.
"ČNB ve své prognóze reflektuje zlepšení současné situace v české ekonomice. Z vývoje popsaného v prognóze logicky vychází, že kurzový závazek skončí někdy na přelomu letošního a příštího roku. Pokud se poté bude kurz koruny chovat normálně, bude moci ČNB následně přistoupit ke zvyšování úrokových sazeb. Nicméně nic zběsilého by nás v příštím roce s úrokovými sazbami čekat nemělo," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek.
Podle nové prognózy by měla inflace v prvním i druhém čtvrtletí 2015 činit 2,8 procenta. Předchozí odhad počítal v prvním čtvrtletí s tříprocentní inflací a ve druhém čtvrtletí s inflací 2,9 procenta. "I po listopadovém oslabení koruny v letošním roce nadále čekáme druhý nejnižší průměrný růst cen za posledních deset let," uvedla v prohlášení bankovní rada.
Oslabení kurzu podle Singera významně přispělo k odvrácení hrozby deflace a urychlí návrat inflace k dvouprocentnímu cíli. To by mělo přitom nastat koncem roku 2014. Intervence rovněž podle něj podpoří oživení ekonomiky a trhu práce. "Hladinu závazku poblíž 27 Kč/EUR tak bankovní rada považuje nadále za vhodně zvolenou a zajišťuje uvolnění měnových podmínek v potřebném rozsahu," dodal.
Úrokové sazby drží centrální banka na historicky nejnižší úrovni již déle než rok, základní úroková sazba je 0,05 procenta. Analytici nečekají žádnou změnu měnové politiky v zásadě po celý rok 2014. ČNB podle nich nebude hýbat se sazbami, ale ani nijak zasahovat do devizových intervencí. Podle ekonomů stačí centrální bance hlídat kurz koruny, aby se držel poblíž hranice 27 Kč/EUR.