Inflace se v lednu podle odhadů výrazně snížila až k nule

09.02.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 9. února (ČTK) - Meziroční inflace se v lednu podle odhadů analytiků oslovených ČTK výrazně propadla v průměru na 0,2 až 0,3 procenta z prosincových 1,4 procenta. Důvodem je především očekávaný pokles cen energií a efekt meziročního srovnání, když se loni do inflace promítlo zvýšení sazeb DPH. Zároveň již dříve ekonomové uvedli, že lednové údaje o inflaci částečně ukážou, zda zahájení devizových intervencí bylo oprávněným krokem. Údaje o lednové inflaci zveřejní Český statistický úřad ve středu 12. února.

"Bez intervenčních zásahů by ceny propadly do výraznější deflace," uvedl analytik Home Credit Michla Kozub.

ČNB zahájila devizové intervence 7. listopadu především s cílem podpořit ekonomiku a zabránit deflaci, které se obávala. Ve čtvrtek bankovní rada uvedla, že i po listopadovém oslabení koruny čeká letos druhý nejnižší průměrný růst cen za posledních deset let.

"Inflace za leden bude hlavním údajem měsíce. Pokles cen energií je známou věcí a bude tlačit index cen dolů," uvedl analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. Otázkou ovšem podle něj je, jakým způsobem upravili obchodníci ceníky na začátku roku i s poukazem na slabší kurz koruny. "Platí, že čím vyšší bude míra inflace na začátku roku, tím dříve bude očekávat trh posilování koruny a změnu měnové politiky," dodal.

Analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák upozornil, že letošní leden není zatížen zvýšením sazeb daně z přidané hodnoty ani růstem regulovaných cen. "Reálně hrozí, že spotřebitelská inflace v meziročním srovnání poprvé od října 2009 sklouzne do záporných hodnot," uvedl.

Podle analytika UniCredit Pavla Sobíška, který odhaduje inflaci na 0,5 procenta, v lednu o dominanci mezi sebou budou bojovat poklesy cen energií a zrušení poplatku za pobyt v nemocnicích na jedné straně a promítání slabší koruny do širokého spektra cen na druhé straně.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK