Trh práce má podle analytiků zřejmě nejhorší za sebou

10.02.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 10. února (ČTK) - I když tuzemská nezaměstnanost v lednu byla rekordní, v ekonomice již jsou náznaky, že trh práce má nejhorší za sebou. Vyplývá to z dnešních vyjádření analytiků pro ČTK. Výraznější snížení nezaměstnanosti lze ale čekat až kolem poloviny letošního roku. Trh práce vždy reaguje na vývoj ekonomiky se zpožděním, shodují se ekonomové.

V lednu bylo bez práce nejvíce lidí v historii České republiky. Nezaměstnaných bylo ke konci ledna 629.274, nezaměstnanost tak stoupla na 8,6 procenta, uvedl dnes Úřad práce ČR.

"Existují známky, že má trh práce své nejhorší za sebou. Za období prosince a ledna přibylo na úřadech práce 64.000 klientů, což je pro tyto měsíce nejméně od roku 2007. Počet volných pracovních míst v lednu proti prosinci stoupl, zatímco před rokem tomu bylo naopak," upozornil analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Pro únor podle něj existuje šance, že rekordní úroveň nezaměstnanosti se již nezvýší. "Od jarních měsíců pak nepochybně půjde počet lidí bez práce dolů, i když je nejisté, nakolik se na takovém vývoji podepíše tvorba trvalejších pracovních míst a nakolik půjde jen o sezónní vývoj. Koncem jara by se ale již silnější ekonomika měla viditelně promítat do trendů trhu práce," uvedl.

Nezaměstnaní si podle analytičky Raiffeisenbank Heleny Horské budou muset na zvýšení své šance získat práci ještě nějaký měsíc počkat. Nicméně údaje o výkonnosti průmyslu už naznačují stabilizaci zaměstnanosti, uvedla.

"Jde především o to, že průmyslové firmy se začínají díky rostoucím zakázkám poohlížet po nových zaměstnancích. A vyšší zaměstnanost vykazují i služby," doplnil analytik ČSOB Petr Dufek.

Mírný pokles nezaměstnanosti lze podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka čekat až ve druhé polovině letošního roku. "Celkově však bude o práci nouze, čemuž bude odpovídat i pokračující nízký růst mezd," uvedl. Upozornil, že vývoj na pracovním trhu je za reálnou ekonomikou opožděn, což souvisí s tím, že většinou zaměstnavatelé nejprve řeší zvýšenou poptávku po jejich výrobcích přesčasovými hodinami a teprve potom začínají nabírat nové pracovníky.

Negativně by sezónnost měla podle analytika Komerční banky Jana Vejmělka trh práce ovlivňovat ještě v únoru, pak se začnou sezónní faktory otáčet. "V polovině roku by již míra nezaměstnanosti měla být o zhruba procentní bod níže," uvedl.

Hlavní ekonom Patria Fianance David Marek pak upozornil, že statistiky k nezaměstnanosti publikované Českým statistickým úřadem nabízí trochu jiný obraz. "Zatímco počet nezaměstnaných spočítaný podle metodiky ČSÚ (resp. ILO - Mezinárodní organizace práce) mírně klesá, počet uchazečů o zaměstnání evidovaných úřady práce naopak stále stoupá," upozornil. Obě statistiky přitom byly až do konce roku 2012 v souladu.

Detailnější pohled na statistiky podle Marka ukazuje, že problémem není výrazné propouštění, ale spíše absence vyššího počtu nových pracovních míst a nabírání zaměstnanců. "Firmy prozatím mají prostor reagovat na růst zakázek a výroby vyšším využitím stávajících kapacit," dodal.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK