Při pohledu zvenčí se zdá, že psaní diplomové práce začíná usednutím ke klávesnici a končí uložením poslední změny v dokumentu. Každý, koho tato vysokoškolská disciplína potkala, ale ví, že jde o mnohem víc. Pokazit se může ledacos. Od zadání tématu práce až po její obhajobu nemáte nic jistého. Možná i z toho důvodu jsou vyučující u bakalářské práce shovívavější. U té magisterské se ale už přeci jen předpokládá, že víte, jak na to. Univerzální návod na psaní diplomky neexistuje, ale pár dobře mířených rad vám může jen pomoci.
Téma a vedoucí
To bude základní kámen vašeho úspěchu. Pokud nemáte představu, o čem chcete psát, nezoufejte. Na bakalářském studiu to není nic neobvyklého. I z toho důvodu vypisují obory vlastní témata už s doporučeným vedoucím. Nikdo však neříká, že si musíte nutně vzít téma, které na vás zbude. Nejste-li nijak studijně vyhraněni, vybírejte alespoň podle vedoucích. Nechte si poradit i od vyučujícího na diplomovém semináři. Mít nosné vlastní téma nebo motivujícího vedoucího je plus. Nejhorší by naopak bylo přijmout téma do počtu se zaneprázdněným vedoucím, který nejeví žádné známky aktivity ani zájem o vaši práci.
Vlastní práce
Stejně jako my tu nebudeme uvádět konkrétní náležitosti diplomové práce, kterých byste se měli držet, ani vy byste neměli spoléhat na univerzální rádce. Normy se liší i mezi katedrami jedné fakulty, takže nedbejte na rady spolužáků z jiných oborů, ale zjistěte si to sami. K získávání těchto informací slouží již zmiňovaný diplomový seminář. Zde můžete kompenzovat veškeré své zmatení ze všech norem, předpisů a formátů diplomové práce. Pokud už nechodíte na ostatní přednášky, dojděte si alespoň na seminář. Stejně se na nich většinou píše docházka.
Piš, ale neopisuj
Při psaní dbejte na dodržování všech citačních norem, odkazů a příloh. Pozor dejte také na parafráze, čili na přeformulované citáty. I vlastními slovy přetvořená myšlenka se musí ocitovat, jen se nedává do uvozovek. V případě, že se k vám už dostaly oblíbené zvěsti o tom, že někdo celou diplomku opsal nebo si jí dokonce nechal celou napsat někým jiným za úplatu, zapomeňte na to. Obě varianty totiž vedou ke kopírování prací z internetu a na to už dnes mají školy celkem dobrý software odhalující plagiáty. Zbytek už je tedy na vás, takže přejeme mnoho úspěchů s psaním diplomové práce a s její obhajobou. Na závěr si přečtěte ještě několik věcí, které by vám mohly narušit pohodové psaní.
Co určitě ne:
• Nevybírejte téma práce naslepo. Zjistit těsně před začátkem, k čemu jste se upsali, je už trochu pozdě.
• Bez časové rezervy se může diplomka proměnit v pěkné fiasko. Dopsat ji den před odevzdáním do tisku je prostě pozdě. Vezměte v úvahu potřebné opravy a úpravy textu.
• Ukládat soubory na diplomku jen na jedno místo by mohla být fatální chyba. Proto zálohujte a neustále ukládejte všechny změny.
• Při samotném psaní nespoléhejte pouze na internet. Tištěné zdroje mají stále něco do sebe. Jenom s Googlem a Wikipedií diplomku nenapíšete.
• Popsat si blok úryvky textů, citacemi a parafrázemi, které nebudete nakonec umět zařadit ke zdroji, je vcelku zbytečné. Zpětně dohledávat prameny, ze kterých jste čerpali, je ta nejhorší práce. Proto si veďte důsledný poznámkový aparát.
Už píšete, ale moc vás to nebaví? Pokud se chcete pobavit a zároveň vědět, že v tom nejste sami, podívejte se na: http://pisudiplomku.tumblr.com/