Výroba energie ze slunce loni klesla o 4,74 pct na 2070 GWh

06.03.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 6. března (ČTK) - Výroba energie ze solárních elektráren loni klesla o 4,74 procenta na 2070,2 GWh. To odpovídá roční spotřebě elektřiny zhruba 600.000 běžných domácností. Vyplývá to z informací České fotovoltaické průmyslové asociace (CZEPHO). Fotovoltaiku v roce 2013 ovlivnila nižší slunečnost a solární odvod.

 

Mluvčí CZEPHO Miloš Cihelka letos očekává, že kvůli ukončení provozní podpory letos instalovaný výkon poroste nepatrně, i kvůli řadě administrativních bariér a neexistenci systému, který by například formou nefinanční podpory zpřístupňoval fotovoltaiku především zájemcům z řad domácností a malých firem.

Loňský rok byl posledním, kdy mohli zájemci o solární elektřinu získat podporu pomocí výkupních cen nebo zelených bonusů. Do sítě bylo připojeno pět desítek megawattů, které odpovídají asi 6000 drobných střešních instalací, uvedla CZEPHO. Celkový výkon solárních elektráren dosahuje v Česku 2131,36 megawattu.

Investoři v solární energetice museli řešit zásahy, které jsou retroaktivní. Podle Cihelky je to zejména nepodložené a politicky motivované prodloužení solárního odvodu ve výši deset procent pro sluneční elektrárny uvedené do provozu v roce 2010, a to na celou dobu jejich životnosti. Do této kategorie spadá rovněž zavedení nedůvodně vysokého poplatku na recyklaci solárních panelů.

Cihalka doplnil, že solární byznys v ČR i dalších zemích EU ovlivňují složité povolovací procedury, dlouhé čekací lhůty na připojení, umělé stropy pro zapojení elektráren do sítě a retroaktivní snižování podpory.

"Nejistotu a nestabilitu v sektoru v ČR vnímáme společně s Evropskou fotovoltaickou průmyslovou asociací jako vážný problém, který se může negativně odrazit do české ekonomiky. Budeme proto i nadále usilovat o nalezení nového systému podpory čisté sluneční energetiky, jenž by umožnil její další rozvoj zejména v podobě výroby vlastní elektřiny v domácnostech," uvedla výkonná ředitelka CZEPHO Veronika Knoblochová.

Zároveň dodala, že za vhodné nástroje pokládá například net-metering, tedy zápočet energií mezi výrobcem a distributorem, nebo osvobození spotřeby malých zdrojů od příspěvků na obnovitelné zdroje (OZE) či povinnost mít živnostenské oprávnění.

CZEPHO byla založena v roce 2009 jako dobrovolné nevládní a neziskové profesní sdružení. V současnosti sdružuje více než 2000 subjektů. Zahrnuje provozovatele solárních elektráren, instalační firmy, výrobce komponent a zařízení i vývojová a výzkumná pracoviště včetně univerzitních. CZEPHO je členem Evropské fotovoltaické průmyslové asociace (EPIA).

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK