První čínská firma přestala splácet své dluhopisy v domácí měně

07.03.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Šanghaj 7. března (ČTK) - Ztrátový výrobce solárních zařízení Chaori Solar Energy Science and Technology se stal prvním čínským podnikem, který přestal splácet své dluhopisy vydané v domácí měně. Podle analytiků jde o důležitý signál pro investory, kteří se dosud v případě hrozících problémů se splácením dluhopisů čínských podniků mohli spoléhat na zásah ze strany čínských úřadů a státních bank.

Společnost Chaori Solar Energy nedokázala věřitelům do dnešního konečného termínu zaplatit úrok 89,8 milionu juanů (téměř 290 milionů Kč) z dluhopisů, které vydala před dvěma lety. Firma před hrozbou platební neschopnosti varovala již ve středu.

Podle analytiků by ekonomice prospělo, kdyby finančně slabé čínské firmy začaly vyhlašovat platební neschopnost a bankrot. Na úvěrovém trhu by to pomohlo snížit morální hazard, způsobený všeobecným předpokladem, že firemní dluhopisy mají implicitní garanci vlády a státních bank. Taková situace umožňuje, aby si i finančně nepříliš zdravé firmy půjčovaly za nízkých nákladů, což vede k nadměrnému zadlužení firemního sektoru a neefektivním investicím s rostoucím rizikem krize.

Platební neschopnost společnosti Chaori podle analytika Christophera Leeho z ratingové agentury Standard & Poor's naznačuje, že čínská vláda hodlá nechat o osudu zadlužených dlužníků rozhodovat trh. "Tento testovací případ ukazuje, že vláda se problémem morálního hazardu zabývá," řekl Lee agentuře Reuters.

Případů, kdy čínská firma vyhlásila platební neschopnost na dluhopisy v cizí měně, již několik nastalo. Například loni výrobce solárních panelů LDK Solar neuhradil včas několik úrokových splátek ze svých dolarových dluhopisů.

Čínské odvětví solárních zařízení trpí v posledních letech přebytkem výrobních kapacit a poklesem cen fotovoltaiky v době, kdy se Spojené státy a Evropská unie snaží dovoz solárních panelů z Číny omezovat. Společnost Chaori loni vykázala čistou ztrátu 1,3 miliardy jüanů, což bylo o trochu méně než v předešlém roce. Provozní zisk se propadl o 60 procent.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK