Bezpečnost dat je podle Merkelové základní podmínkou rozvoje internetových služeb. "Jsem přesvědčen, že jsme teprve na počátku toho, co je nutné udělat," prohlásila kancléřka v zahajovacím projevu podle agentury DPA.
Hlavním tématem letošního CeBITu je "datability", jak organizátoři veletrhu označují schopnost zodpovědně zacházet s obrovským množstvím dat v kyberprostoru. Jednou z ústředních oblastí tak bude problém ochrany osobních dat, který se dostal do popředí v souvislosti s aférou kolem činnosti americké rozvědky NSA či s hackerskými útoky. V souvislosti s aférou kolem dat ukradených z NSA se ukázalo, že rozvědka údajně sledovala i telefon kancléřky Merkelové.
Winterkorn vyzval k vytvoření aliance automobilek ve prospěch vyvinutí ochrany dat uživatelů v budoucích elektronicky komunikujících automobilech. "Automobil se nesmí stát datovou chobotnicí," řekl Winterkorn. Volkswagen hodlá podle něj vybavovat své vozy technologií proti řadě dopravních rizik, chce ale chránit i jejich řidiče a cestující před hrozbou zneužití dat, uvedl šéf firmy. "V tomto směru potřebujeme od automobilového průmyslu určitý závazek," dodal.
Automobilky se mají v blízké budoucnosti elektronicky propojovat se sebou navzájem a s dopravními systémy, aby se byly schopny vyhnout nehodám nebo dopravním zácpám. To ale mohou vlády zneužít k posílení dozoru nad občany.
"Říkáme ano bezpečnosti a pohodlí. Říkáme ale ne poručníkování a velkému bratru!" prohlásil Winterkorn.
Británie jako nejinovativnější země ze skupiny nejvyspělejších ekonomik G8 hodlá usilovat o úzkou spolupráci s Německem na poli výzkumu a výroby, řekl Cameron při slavnostním zahájení veletrhu. Podle něj bude velmi výhodné propojit britský důvtip a tvořivost s německou průmyslovou kulturou, dodal. Britové jsou letos na CeBITu jedním z největších vystavovatelů.
Organizátoři očekávají, že na CeBIT dorazí stejně jako loni kolem 230.000 návštěvníků. Na veletrhu bude vystavovat kolem 3400 podniků ze 70 zemí, mezi nimi i 300 nových inovativních firem.
Poprvé od roku 2008 budou němečtí vystavovatelé tvořit méně než polovinu všech účastníků na veletrhu. Po Německu má druhou největší účast Čína s 500 vystavovateli, následuje Británie se 130 firmami. Své stánky na CeBITu představí i 24 českých subjektů.