"Musím říct, že vůle ze strany ministerstva financí je. Je třeba jenom to dotáhnout na nevládní úrovni," řekl Jurečka, který chce do materiálu prosadit, aby bylo každoroční navýšení zajištěno minimálně do roku 2018, aby nedocházelo ke komplikacím při realizaci projektů.
Podle údajů, které ČTK poskytlo MZe, je pro české zemědělství na nadcházející programové období 2014 až 2020 z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova k dispozici 2,17 miliardy euro, což je při kurzu 27 Kč za euro zhruba 58,6 miliardy korun.
Na základě unijních pravidel musí být každý projekt realizovaný v rámci programu minimálně z 15 procent spolufinancován ze státního rozpočtu členské země.
Při takovém minimálním příspěvku by celkový rozpočet na nadcházející období činil necelých 69 miliard korun. Roční navýšení o 1,2 miliardy korun by znamenalo navýšení celkové částky na 77,3 miliardy Kč.
V těchto dnech vrcholí jednání ministerstva a nevládních organizací o důležitém materiálu, který stanoví, jak se budou rozdělovat dotace pro tuzemské zemědělství a venkov v letech 2015 až 2020.
"Pokud hovoříme o budoucí podobě Společné zemědělské politiky, je rovněž nutné definovat aktivního zemědělce. Tím předem vyloučíme nezpůsobilé žadatele, jako například provozovatele letišť, železničních služeb, stálých sportovních a rekreačních areálů," uvedl dnes Jurečka. Důležitá je podle něj také podpora mladých začínajících zemědělců, která se zaměří na investice nezbytné na realizaci jejich podnikatelských plánů.
Významná částka peněz PRV podpoří investice ke zvýšení konkurenceschopnosti všech druhů zemědělské činnosti a zlepšení životaschopnosti zemědělských podniků. Prostřednictvím pozemkových úprav mají být řešeny vlastnické vztahy a nedostatečná krajinná infrastruktura. To má pomoci rozvoji podnikání a udržitelnému zemědělskému podnikání v krajině.
Zhruba 70 procent rozpočtu by měla představovat opatření zaměřená na obnovu, zachování a zlepšení ekosystémů, kolem 21 procent opatření na podporu konkurenceschopnosti zemědělství, potravinářství a lesnictví a osm procent má jít na rozvoj nezemědělského podnikání na venkově.