Vývoz se v lednu zvýšil meziměsíčně o 2,2 procenta, když v prosinci naopak dodávky do zahraničí klesly o 0,9 procenta. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali v lednu růst vývozu jen o 1,4 procenta. Meziročně byl export vyšší o 2,9 procenta.
Dovoz se v prvním měsíci roku zvýšil proti prosinci až o 4,1 procenta, což byl více než dvojnásobek nejvyššího odhadu analytiků dotazovaných agenturou Reuters. V průměru analytici čekali růst dovozu o 1,3 procenta. V posledním měsíci loňského roku se naopak dovoz snížil o 1,4 procenta. Meziročně dovoz stoupl o 1,5 procenta.
Přebytek bilance zahraničního obchodu se však snížil na 17,2 miliardy eur (470,4 miliardy Kč) z prosincových revidovaných 18,3 miliardy eur.
"Zahraniční poptávka si vede dobře, což je pozitivní signál pro ekonomický růst v prvním čtvrtletí," komentoval údaje ekonom Commerzbank Ralph Solveen. "Ekonomika by měla růst o zhruba 0,75 procenta, ne méně, protože stavební sektor bude těžit z mírné zimy," dodal.
Příznivé údaje o zahraničním obchodu přicházejí po pozitivních číslech z minulého týdne, které ukázaly, že průmyslové zakázky i průmyslová výroba v lednu rostly. Pozitivní byly také další ukazatele. Nálada spotřebitelů, investorů i podnikatelů v posledních měsících stoupla na několikaletá maxima.
Detailní údaje ukázaly, že nejvíce k meziročnímu růstu přispěla poptávka z evropských zemí mimo eurozónu, která stoupla o 9,1 procenta. Zvýšil se však i vývoz do zemí eurozóny, a to o 3,2 procenta. Vývoz do zemí mimo Evropu naopak meziročně klesl.
Dovoz do Německa nejvíce rostl ze zemí v eurozóně. To ukazuje, že německá poptávka pomáhá k oživení zbytku eurozóny z recese.