Analytici: Vývoj mezd není přes pokles dramatický, přijde růst

11.03.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 11. března (ČTK) - Reálný i nominální pokles mezd loni ve čtvrtém čtvrtletí je podle analytiků oslovených ČTK především díky meziročnímu srovnání jen opticky dramatický. První čtvrtletí letošního roku by z tohoto pohledu mělo být příznivější a za celý letošní rok by měly mzdy dokonce mírně reálně růst, odhadují ekonomové.

Průměrná mzda v Česku ve 4. čtvrtletí 2013 klesla meziročně o 484 korun na 26.637 Kč. Pokles tak činil 1,8 procenta. Spotřebitelské ceny se zvýšily o 1,1 procenta, takže reálně průměrná mzda klesla o 2,9 procenta. Meziroční pokles byl podle ČSÚ nejhorší za posledních deset let, ale hlavně kvůli vyplácení manažerských odměn v roce 2012, které tehdy průměr mezd značně zvýšilo. "Ale naopak první čtvrtletí letošního roku by mělo být ve výsledku pozitivnější," uvedl analytik Home Credit Michal Kozub. Průměrná mzda za celý loňský rok činila 25.128 Kč, což je meziročně o 0,1 procenta více. Reálně mzda ale klesla o 1,3 procenta.

"Meziroční pokles průměrné mzdy je především optický a určitě si nezaslouží dramatické komentáře. Mzdy nadále reálně mírně klesají. Tento vývoj na trhu práce je způsoben převisem nabídky nad poptávkou po práci, na což reálná mzda reaguje poklesem," uvedl analytik Raiffeisenbank Václav Franče.

Na první pohled vypadá údaj o mzdách v posledním čtvrtletí loňského roku i podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka nepěkně. Proto se podle něj nabízí jako vhodnější porovnat loňské poslední čtvrtletí v delším rámci. "Ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím 2011 se průměrná mzda zvýšila o 1,6 procenta, ročně tedy v průměru za poslední dva roky zhruba o 0,8 procenta, reálně v průměru klesala o 1,2 procenta. To sice není příliš příznivý údaj, ale není tak děsivý jako prosté meziroční srovnání zatížení předloňskými mimořádnými bonusy," uvedl.

Vysoká nezaměstnanost bude letos sice podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka držet růst mezd na nízkých úrovních, ale díky nízkému růstu spotřebitelských cen lze očekávat reálný růst průměrné měsíční mzdy o jedno procento.

"Letošní rok by měl pro zaměstnance vyznít lépe. Ve firmách letos očekáváme v průměru 2,5procentní nominální nárůst mezd. Tento růst potáhnou nahoru vybraní zaměstnanci v několika růstových odvětvích, která průměrné číslo podstatně zvyšují," uvedl odborník na řízení lidských zdrojů PwC ČR Libor Stodola. Nejvyšší nárůst mezd podle něj plánuje sektor IT a nadprůměrné navyšování očekává také v oblasti financí či automobilovém průmyslu v souvislosti s oživením sektoru.

Výhled na letošní rok je lehce pozitivní i podle analytika ČSOB Petra Dufka. "I tak se dá jen těžko čekat, že se podaří zcela smazat reálný propad z posledních dvou let. Předpokládáme, že se mzdy letos v průměru zvýší nominálně o 2,5 procenta, reálně jen o 1,5 procenta," uvedl.

Stagnace mezd, respektive reálný pokles, má ovšem podle Marka svá pozitiva. "Loňský vývoj mezd napomohl zvýšení konkurenceschopnosti české ekonomiky. Při stagnaci produktivity práce a poklesu nákladů na práci reálné jednotkové mzdové náklady klesly o 1,9 procenta," doplnil.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK