Projekt je součástí rozsáhlého programu reforem, které byly oznámeny loni. Chystané banky by měly fungovat nezávisle a v souladu s tržními principy, řekl podle agentury AP předseda Čínské komise pro regulaci bank (CRBC) Šang Fu-lin. Každá nová banka bude podle ně muset mít nejméně dva soukromé investory, sdělil na okraj výročního zasedání čínského parlamentu. Přípravné práce ale prý ještě neskončily a podrobnosti k tomu, jak by tyto finanční ústavy mohly být velké a kdy by mohly otevřít, Šang neuvedl.
CRBC jmenovala celkem deset společností, které se do pilotního projektu mohou zapojit. Je mezi nimi Alibaba, což je jeden z největších internetových prodejců na světě, ale také společnost Tencent Holdings, která je provozovatelem nejoblíbenějších internetových her v Číně. Obě tyto firmy již poskytují internetové finanční služby s vyššími úroky než státní banky a soupeří s nimi o klienty. Alibaba uvedla, že hodlá s dalším vybraným podnikem Wanxiang China Holdings, který je výrobcem autodílů, spolupracovat na vytvoření banky, která bude poskytovat půjčky malým podnikům, především v oblasti on-line prodeje.
Čínští regulátoři loni oznámili, že Peking umožní vznik soukromých bank v rámci snah vlády prohloubit tržní reformy, a podpořit tak výkonnost domácí ekonomiky. Obhájci reforem si stěžují, že státní banky brání dalšímu vývoji ekonomiky, když poskytují půjčky většinou státním podnikům spíše než podnikatelům, kteří vytváří nová pracovní místa.