Průměrná mzda ve 4. čtvrtletí klesla na 26.637 Kč, letos poroste

11.03.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 11. března (ČTK) - Průměrná mzda v Česku ve 4. čtvrtletí 2013 meziročně klesla o 484 korun na 26.637 Kč. Pokles tak činil 1,8 procenta, po odečtení inflace 2,9 procenta. Meziroční pokles byl podle ČSÚ nejhorší za posledních deset let, hlavním důvodem však bylo vyplácení manažerských odměn v roce 2012, které tehdy průměr mezd značně zvýšilo. Podle analytiků je tak pokles mezd dramatický pouze opticky. Naopak podle odborářů pokles mezd nepříznivě dopadne na celou ekonomiku Česka, takže neporoste a bude dále stagnovat. Průměrná mzda za celý loňský rok činila 25.128 Kč, což je meziročně o 0,1 procenta více. Reálně mzda ale klesla o 1,3 procenta.

První čtvrtletí letošního roku by ovšem mělo být podle odhadů analytiků příznivější a za celý letošní rok by měly mzdy dokonce mírně reálně růst. Statistici zároveň dlouhodobě upozorňují, že dvě třetiny zaměstnanců v Česku na průměrnou mzdu nedosáhnou.

"Tehdy (ve čtvrtém čtvrtletí 2012) byly v podnicích předčasně vypláceny mimořádné odměny vrcholným manažerům z důvodů očekávaného zavedení takzvané solidární daně pro nejvyšší výdělky. Tato vysoká základna má významný dopad při výpočtu indexu u aritmetických průměrů, a přináší tak pokles průměrné mzdy," sdělil k poklesu mezd Dalibor Holý z odboru statistiky trhu práce ČSÚ. Podle něj více odpovídá skutečnému vývoji mezd výše mediánu výdělků, který stagnoval.

Medián, který představuje hodnotu přesně uprostřed mzdového rozdělení, činil ve 4. čtvrtletí 22.288 Kč. Meziročně stoupl o 0,1 procenta.

"Meziroční pokles průměrné mzdy je především optický a určitě si nezaslouží dramatické komentáře. Mzdy nadále reálně mírně klesají. Tento vývoj na trhu práce je způsoben převisem nabídky nad poptávkou po práci, na což reálná mzda reaguje poklesem," uvedl například analytik Raiffeisenbank Václav Franče.

"Bohužel výsledek předznamenává další problémy české ekonomiky. Jestliže klesá příjem a s ním i životní úroveň, tak to bude mít dopad na výrobce i služby. Lidé budou dál šetřit, což bude mít důsledky. Výkon ekonomiky se bude dál snižovat. Nezaměstnanost se výrazně nezlepší," uvedl naopak člen vedení Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) a předák svazu KOVO Josef Středula.

Stagnace mezd, respektive reálný pokles, má ovšem podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka svá pozitiva. "Loňský vývoj mezd napomohl zvýšení konkurenceschopnosti české ekonomiky. Při stagnaci produktivity práce a poklesu nákladů na práci reálné jednotkové mzdové náklady klesly o 1,9 procenta," doplnil.

Nejvyšší průměrná mzda byla ve 4. čtvrtletí loňského roku jako obvykle v Praze, a to 34.436 Kč. V žádném jiném kraji průměr mezd nepřesáhl 30.000 korun. Nejnižší mzdu zaznamenali statistici v Karlovarském kraji, kde činila 22.775 Kč.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK