Úřad se případem zabýval od září loňského roku. Rozhodnutí zatím není pravomocné, transakci úřad povolil dnes.
Úřad analyzoval dopady spojení na trzích těženého kameniva, šedého cementu a transportního betonu. "Přestože na některých lokálních trzích mají spojující se soutěžitelé významný podíl, dospěl ÚOHS k závěru, že na takových trzích působí silní konkurenti disponující značným množstvím volných výrobních kapacit," uvedl Rafaj. Proto úřad fúzi povolil bez podmínek.
Převod cementárny, pískoven a betonáren v Česku je součástí rozsáhlejší transakce v Evropě. Švýcarská společnost převezme od konkurenta provozy v Německu, ve Francii a v Beneluxu. Jako součást celé transakce zaplatí Cemexu 70 milionů eur (1,914 miliardy Kč).
Ve Španělsku spojí obě společnosti své provozy ve všech segmentech - cement, kamenivo a beton. Holcim zůstane majitelem minoritního podílu ve výši 25 procent.
Skupina Holcim je jedním z předních světových dodavatelů cementu a kameniva a podle tržní kapitalizace největším producentem cementu na světě. Působí ve více než 70 zemích. Na českém trhu patří mezi přední producenty cementu, kameniva, betonu a dalších stavebnin. Podle internetových stránek firmy se její roční obrat v ČR pohybuje kolem dvou až 2,5 miliardy korun a ve 24 provozovnách zde zaměstnává kolem 380 lidí.
Společnost CEMEX CZ je součástí mexického celosvětově působícího podnikatelského uskupení zabývajícího se výrobou a prodejem kameniva, cementu, transportního betonu, malty a dalších stavebních materiálů.