Tourre z Goldman Sachs dostal za klamání investorů vysokou pokutu

12.03.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

New York 12. března (ČTK) - Bývalý obchodník americké investiční banky Goldman Sachs Fabrice Tourre bude muset zaplatit pokutu přes 825.000 dolarů (16,25 milionu Kč) za klamání investorů. Rozhodl o tom dnes soud na Manhattanu. Porota shledala Tourreho odpovědným za podvod na investorech, když jim nepodal dostatečné informace o prodávaných cenných papírech spojených s rizikovými hypotékami.

Pokuta je výsledkem civilní žaloby, kterou na Tourreho podala v roce 2010 americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC). Komise tím poprvé vyhrála u soudu nad jednotlivcem žalovaným za kontroverzní praktiky z doby vedoucí k hypoteční a finanční krizi let 2007-2009.

Tourre musí zaplatit 650.000 dolarů pokuty. Dalších 175.463 dolarů plus úroky, které má odevzdat, je podle soudu částí jeho bonusu, získanou za napadenou transakci. SEC podle agentury Reuters navrhovala, aby Tourre zaplatil 1,15 milionu dolarů.

SEC původně podala žalobu na Tourreho i na celou banku Goldman Sachs. Ta se ale rozhodla, že se soudu vyhne a zaplatí tehdy rekordní pokutu 550 milionů dolarů (asi 11 miliard Kč) za urovnání sporu. Banka sice připustila, že materiály pro klienty neobsahovaly některé důležité informace, odmítla však uznat jakoukoli vinu.

Tourre získával protihráče pro investora Johna Paulsona, který v roce 2006 začal sázet na propad trhu podstandardních hypoték v době, kdy téměř všichni ostatní sázeli na jeho další vzestup. Paulsonův hedgeový fond Paulson & Co. se obrátil na Goldman Sachs, aby mu pomohla s organizací jeho sázky proti hypotékám. Vznikl tím cenný papír nazvaný Abacus, pro který vybíral podkladová aktiva sám Paulson.

SEC obvinila Tourreho, že v informačních materiálech pro investory do Abacusu nebyla zmínka o Paulsonově roli ve vybírání konkrétních hypoték. Tourre tím prý oklamal investory, aby mohl tyto papíry snáze prodat.

Po nástupu hypoteční krize v roce 2007 se ceny hypotečních dluhopisů prudce propadly a investoři, mimo jiné německá banka IKB nebo nizozemská ABN AMRO, utrpěli z investice do Abacusu ztrátu kolem jedné miliardy dolarů. Paulson naopak miliardu dolarů získal.

Ekonomové podotýkají, že kdyby tehdy bylo lidí Paulsonova typu víc, nenafoukla by se bublina nereálně vysokých cen nemovitostí tak extrémně a následný propad by nebyl tak ničivý.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK