"Výsledky cestovního ruchu za minulý rok dosáhly druhé nejvyšší úrovně v historii Slovenska," řekl státní tajemník ministerstva dopravy František Palko. Celkový počet ubytovaných turistů na Slovensku loni jen těsně zaostal za předkrizovým rekordním rokem 2008.
Téměř každý třetí zahraniční host slovenských hoteliérů byl loni z České republiky. Počet českých turistů na Slovensku ovšem prakticky stagnoval. V zemi pod Tatrami se ubytovalo téměř 493.000 Čechů, ale vzhledem ke kratším pobytům Češi loni strávili na Slovensku méně nocí než rok předtím.
"To, že se z primárních trhů zvyšuje návštěvnost mírnějším tempem, znamená, že je zde omezený potenciál a že občané těchto států hledají jiné země (pro turistiku)," uvedl Palko. Slovensko má podle něj zájem udržet počet turistů z Česka, Maďarska nebo Polska, zároveň ale hodlá přilákat do země rekreanty z dalších regionů. Loni například přijelo na Slovensko zhruba 80.000 Ukrajinců; počet turistů z této země, která se Slovenskem sousedí, se tak ve srovnání s rokem 2012 zdvojnásobil.
Kromě vyššího počtu zahraničních turistů na Slovensku o 5,9 procenta na 2,38 milionu stoupl počet Slováků, kteří strávili dovolenou ve své vlasti.
Podle předběžných údajů slovenské centrální banky příjmy Slovenska k aktivního cestovního roku loni vzrostly o 7,6 procenta na bezmála dvě miliardy eur (přibližně 54 miliard Kč). "Rostoucí příjmy jsou dobrou zprávou nejen pro naše hospodářství, ale i velkou příležitostí pro všechny podnikatele v oblasti cestovního ruchu a pro lidi zaměstnané v této oblasti," poznamenal Palko.
Slovenský cestovní ruch zaznamenal prudký propad v roce 2009, kdy počet ubytovaných cizinců v zemi klesl až o čtvrtinu. Kromě dopadů globální krize tento výsledek způsobilo také oslabení měn okolních zemí vůči euru, což turistům z České republiky, Polska či Maďarska pobyt na Slovensku prodražilo.