Rozšíření fluktuačního pásma znamená, že jüan nyní bude moci každý den posílit, nebo oslabit o dvě procenta od střední hodnoty, stanovené na počátku každého obchodního dne. Centrální banka zdvojnásobila fluktuační pásmo na jedno procento v dubnu 2012.
Rozhodnutí se očekávalo. Centrální banka, zjevně ve spolupráci s velkými státními bankami, totiž od poloviny února až do začátku března snižovala kurz jüanu prostřednictvím určování slabšího středního kurzu a přímých nákupů dolarů a prodeje jüanů na trhu.
Spojené státy už dlouho tlačí na Peking, aby umožnil rychlejší posilování měny, která je podle Washingtonu k dolaru silně podhodnocená. Spojené státy doufají, že tento krok jim pomůže snížit obrovský obchodní deficit s Čínou, protože zdraží čínské zboží.
Rozšíření pásma umožňuje oboustranné výkyvy měny, tedy její růst i pokles. Při poslední změně v dubnu 2012 však kurz klesal jen krátce po zavedení nového pásma. Pak se trvale obchodoval blízko své nejvyšší možné hodnoty.
Loni jüan vůči dolaru posílil o 2,9 procenta, od počátku letošního roku ale kvůli zásahům centrální banky už asi 1,6 procenta odepsal. Pro mnoho měn to sice není vysoký posun, nicméně pro jüan je to větší pokles, než jaký měna zaznamenala za šest měsíců v době dluhové krize v Řecku v roce 2012.