Útvar proti praní špinavých peněz loni zajistil více peněz

17.03.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 17. března (ČTK) - Finanční analytický útvar (FAÚ) ministerstva financí, jehož úkolem je odhalovat praní špinavých peněz a financování terorismu, loni zajistil přes tři miliardy korun. O rok dříve to byla jedna miliarda. Vyplývá to ze zprávy útvaru, kterou dnes zveřejnilo ministerstvo financí. Útvar loni podal 547 trestních oznámení, o rok dříve to bylo 429 trestních oznámení. Jednou z největších kauz loni bylo pro FAÚ prošetřování transakcí Metropolitního spořitelního družstva.

Počet oznámení o podezřelých obchodech a transakcích loni stoupl o 530 na 2721. Z výroční zprávy útvaru vyplývá, že loni pokračoval trend, kdy rostl podíl případů daňové trestné činnosti především v oblasti daně z přidané hodnoty (DPH) a spotřební daně. "V rámci analytického oddělení FAÚ byla z těchto důvodů zřízena specializovaná skupina pro šetření daňové trestné činnosti," uvádí zpráva.

Jako jednu z největších kauz, kterou FAÚ loni prošetřoval, je ovšem podle výroční zprávy případ nestandardních toků finančních prostředků plynoucích z úvěrů poskytnutých spořitelním družstvem. Šlo o případ Metropolitního spořitelního družstva, které poslal do konkurzu loni 23. prosince Městský soud v Praze. Česká národní banka odňala družstvu povolení působit jako družstevní záložna asi o týden dřív.

"V rámci šetření bylo zjištěno, že spořitelní družstvo v krátkém časovém úseku poskytlo úvěry v řádu desítek až stovek milionů korun více obchodním společnostem, které je bezprostředně po načerpání převáděly na další společnosti, přičemž podstatná část těchto finančních prostředků byla následně převáděna do jihovýchodní Asie," uvádí zpráva. S ohledem na celkový objem těchto transakcí a i angažování ČNB v případu přistoupil FAÚ k opatřením, která zamezila vyvedení finančních prostředků do zahraničí. Následně útvar podal trestní oznámení, přičemž loni v květnu a červnu zablokovalo Vrchní státní zastupitelství na účtech Metropolitního spořitelního družstva přes dvě miliardy korun.

Stěžejní část agendy FAÚ na úseku mezinárodních sankcí tvořila loni pak omezující opatření zejména proti Íránu, KLDR, Sýrii, ale také, byť v omezenější míře, proti ostatním teritoriím, nejčastěji proti Bělorusku.

FAÚ přitom vedl loni v souvislosti s porušením mezinárodních sankcí celkem 23 správních řízení. Ve všech případech šlo o porušení sankcí proti Íránu. V jednom případě FAÚ uložil české obchodní společnosti pokutu za dodávku zboží odběrateli, který byl uveden na sankčním seznamu. Jedno řízení FAÚ zastavil a ve zbývajících 21 případech uložil pokutu za nesplnění povinnosti oznámit předem převod peněz nebo požádat o povolení. Úhrnem tak útvar loni na pokutách v tomto případě vybral 133.000 korun.

FAÚ je součástí celosvětové sítě takzvaných finančních zpravodajských jednotek zřízených proti praní špinavých peněz a financování terorismu. Vedle toho je také koordinátorem uplatňování mezinárodních sankcí.

Útvar rovněž informoval o kuriózním případu, který loni šetřil. Šlo o osobu, vystupující na internetu jako "Honza Pospíšil", která veřejně prezentovala nabídku, že každému, kdo zašle na její účty, vedené v několika bankách, částku až do 1000 korun, vrátí obratem dvojnásobek. "Zjištěné skutečnosti však odhalily pouze chuť neznámé osoby (Honza Pospíšil i další používaná jména byla smyšlená, účty byly založeny na základě padělaných dokladů) pomoci finančně jenom sobě. V poměrně krátké době se na účtech sešlo přibližně 2,6 milionu Kč. Ze strany FAÚ byly učiněny patřičné kroky k ukončení činnosti "lidumila" Honzy Pospíšila včetně zajištění prostředků a podání trestního oznámení," uvádí zpráva.

Novým ředitelem Finančního analytického útvaru ministerstva financí se v únoru stal Libor Kazda (44). Jeho předchůdce Milan Cícer z rodinných důvodů požádal o přeřazení na českobudějovické územní pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Statistiky činnosti Finančního analytického útvaru v roce 2013

2013 2012 2011 2010 Zajištěné peníze (mil. Kč) 3004 1006 808 287 Podaná trestná oznámení 547 429 256 296 Přijatá oznámení o podezřelém obchodu 2721 2191 1970 1887 Mezinárodní sankce: zahájená správní řízení 23 33 8 - Mezinárodní sankce: Uloženo pokut 22 24 4 -

Zdroj: Zpráva o činnosti Finančního analytického útvaru - rok 2013

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK