Akcie RWE po prodeji těžební divize DEA Rusům výrazně posílily

17.03.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Frankfurt 17. března (ČTK) - Akcie německé energetické skupiny RWE díky nedělní dohodě o prodeji její ropné a plynárenské divize DEA skupině ruských investorů vedené miliardářem Michailem Fridmanem výrazně posílily. Akciový trh reagoval příznivě zejména na to, že RWE prodá divizi DEA Fridmanově investiční společnosti LetterOne za 5,1 miliardy eur (asi 140 miliard Kč), tedy za více, než se čekalo.

Akcie RWE na frankfurtské burze přidávaly více než dvě procenta, odpoledne růst zpomalil na zhruba 1,3 procenta. "Dobrou zprávou je to, že RWE divizi DEA konečně prodala, a přitom za vyšší cenu, než se všeobecně očekávalo," uvedl podle agentury Reuters analytik Oscar Najar Rios. Podle zdrojů Reuters se předběžné nabídky na převzetí divize DEA pohybovaly mezi 3,5 miliardy až pěti miliardami eur.

Transakce upoutala pozornost v době, kdy se vztahy mezi Západem a Ruskem kvůli krizi kolem Ukrajiny a Krymu prudce zhoršily. RWE ale o dohodě informovala už v neděli německou vládu a ta podle firmy nenaznačila, že by proti tomu měla námitky.

Mluvčí spolkového ministerstva hospodářství dnes uvedl, že Berlín se neobává, že by prodej divize DEA Rusům znamenal hrozbu pro dodávky plynu do země. Připomněl, že DEA těží a dodává plyn v řadě zemí světa.

Fridman je zakladatelem největší ruské investiční skupiny Alfa Group a letos jej časopis Forbes označil za druhého nejbohatšího Rusa s jměním 17,6 miliardy dolarů (346 miliard Kč). Loni založil firmu LetterOne, která hodlá do projektů těžby ropy a plynu ve světě investovat 20 miliard dolarů. Energetický fond skupiny LetterOne řídí dlouhodobý Fridmanův spolupracovník German Chan.

RWE už loni oznámila, že se rozhodla zanechat produkce ropy a zemního plynu a zvažuje možnosti prodeje divize RWE DEA. Skupina tehdy uvedla, že takový krok sníží tlak na budoucí kapitálové výdaje a zlepší její finanční situaci.

DEA vlastní podíly ve zhruba 190 licencích pro průzkum a rozvoj ložisek ropy a plynu v Evropě, na Blízkém východě a v severní Africe, z nichž některé ale nic neprodukují a potřebují rozsáhlé investice. Má kolem 1400 zaměstnanců a na loňském provozním zisku RWE se podílela zhruba devíti procenty.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK