Dow Jonesův index ukončil obchodování vzestupem o 1,13 procenta na 16.247,22 bodu. Širší index S&P 500 přidal 0,96 procenta na 1858,83 bodu, zatímco úhrnný index technologického trhu Nasdaq získal 0,81 procenta na 4279,95 bodu.
Referendum, v němž se naprostá většina voličů vyslovila pro připojení k Rusku, označuje Ukrajina a Západ za nelegální, samotné hlasování ale proběhlo v poklidu. Trh se uklidnil i díky tomu, že USA a EU uvalí sankce zatím jen na několik vládních činitelů.
Minulý týden se hlavní americké indexy propadly o více než dvě procenta. Trh měl minulý týden velké obavy z toho, že referendum na Krymu povede k eskalaci konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem. Index S&P 500 minulý týden ztratil téměř dvě procenta, nejvíce za posledních sedm týdnů.
Investory také povzbudily údaje o únorovém vzestupu průmyslové výroby v USA. Nárůst byl podstatně vyšší, než se na trhu čekalo.
Trh bude sledovat, jak ve středu dopadne dvoudenní zasedání měnového výboru americké centrální banky (Fed). Žádný odklon od strategie postupného omezování nákupů dluhopisů se nečeká, Fed by ale mohl naznačit, kdy začne zvyšovat úrokové sazby.
Díky zmírnění napětí kolem Ukrajiny a slabým sankcím proti Rusku na devizových trzích všeobecně oslabil japonský jen, který se považuje za bezpečnou investici v době nejistot. Klesl celkově i dolar, který slouží investorům rovněž jako bezpečné útočiště, stejně jako švýcarský frank.
Ke konci dne euro vůči dolaru posílilo o 0,2 procenta na 1,3922 USD a vůči jenu stouplo o půl procenta na 141,50 JPY. Dolar proti japonské měně získal 0,3 procenta na 101,66 JPY.
"Trh si myslí, že to není tak špatné. Kdyby byly sankce seriózní, například proti ruskému vývozu ropy a plynu, euro by se hromadně prodávalo," řekl agentuře Reuters Joseph Trevisani ze společnosti WorldWideMarkets Online Trading.