Podle generálního ředitele ČRa Michala Čupy s budoucím omezováním spektra pro pozemní vysílání počítá návrh Strategie správy spektra, který ČTÚ předložil k veřejné diskusi. Snížení počtu kmitočtů by přitom podle něj přímo ohrožovalo pozemní příjem televizního signálu, který používá 2,7 milionu lidí, tedy 62 procent tuzemských domácností.
O zhruba 18 procent frekvencí pozemní vysílání přišlo v roce 2012 po přechodu z analogové na digitální platformu DVB-T. Uvolněné frekvence stát prodal v aukci mobilním operátorům za 8,5 miliardy korun. Nové redukce by opět měla přinést kmitočty pro vysokorychlostní bezdrátové sítě.
Radiokomunikace omezení frekvencí odmítají a požadují urychlený přechod na standard DVB-T2, který umožňuje na stejném rozsahu kmitočtů vysílat více programů s lepší kvalitou obrazu, než dosud. Firma již DVB-T2 přes rok testuje.
"Všechny okolní evropské země omezení kmitočtového spektra pro TV odmítají. A to i v případech, kdy u nich není pozemské vysílání tak významné jako u nás," dodal zástupce generálního ředitele a finanční ředitel ČRa Martin Gebauer. Podle něj by omezení pozemského vysílání mělo výrazné sociální dopady a značně by zatížilo rozpočty domácností poplatky za příjem televize. "Podle našich odhadů by se domácnostem náklady zvýšily přinejmenším devětkrát oproti stávajícímu stavu," podotkl.
České Radiokomunikace jsou dominantním šiřitelem pozemního televizního vysílání. V multiplexech ČRa vysílá deset tuzemských nejvíce sledovaných kanálů s podílem přes 80 procent.