Odborníci vítají opatření proti únikům, nelíbí se třetí sazba DPH

19.03.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 19. března (ČTK) - Analytici i odborníci oslovení ČTK z dnes ministerstvem financí představených návrhů změn daní nejvíce kritizují plán na zavedení třetí sazby DPH. Ten je ovšem výsledkem koaličních dohod. Změna je podle nich nesystémová a povede k horší přehlednosti daňového systému. Naopak odborníci vítají opatření proti daňovým únikům, zrušení povinnosti podávat přiznání u vyskopříjmových skupin nebo rozšíření uplatnění režimu přenesené daňové povinnosti u DPH.

MF chystá od příštího roku zavedení slevy na druhé dítě a další dítě, navrácení daňové slevy pro pracující důchodce, zrušení povinnosti podávat daňové přiznání kvůli dodatečné dani pro vysokopříjmové zaměstnance a omezení výdajových paušálů. Úřad nechce zavést jednotnou sazbu DPH 17,5 procenta, která již byla dříve schválena. MF současně uvažuje o zavedení třetí sazby DPH pro léky a knihy, pracuje se sazbou 10 procent. Hodlá rovněž odložit zřízení Jednoho inkasního místa a zavést opatření proti daňovým únikům.

"Nejdůležitější z navrhovaných kroků je návrh na zavedení třetí sazby DPH ve výši 10 procent. Bohužel se jedná o nevhodně zvolenou úpravu daňového systému," uvedl hlavní analytik Patria Finance David Marek. Pokud chce podle něj vláda pomoci ekonomice snížením daní, měla by raději snížit zdanění mezd a platů nebo sociální pojištění. Pokud tímto krokem podle Marka sleduje sociální cíle, bylo by efektivnější využít sociální politiky než daní. "Snížením nepřímých daní jde česká vláda proti trendu přesunu daňové zátěže z daní přímých na daně nepřímé. Tato změna má svou logiku. Nepřímé daně poškozují ekonomiku méně než daně přímé," dodal.

Návrh na další sníženou sazbu DPH je z ekonomického hlediska nesystémový, uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. "Zavedení třetí sazby DPH navíc znamená, že se celý systém stane složitějším a náchylnějším k daňovým únikům," upozornil. Ministr financí Andrej Babiš na tiskové konferenci upozornil, že jde o výsledek koaličních jednání, především požadavek ČSSD.

"Vítám návrh na zrušení povinnosti podávat daňová přiznání pouze z důvodu uplatnění sedmiprocentního solidárního zvýšení daně," uvedl odborník na přímé daně ze společnosti PwC Tomáš Hunal. Tato nová povinnost, zavedená od daňových přiznání za rok 2013, podle něj nadbytečně zatěžuje poplatníky i daňovou správu a nemá jasně definovaný a zdůvodněný účel. Stejně tak podle Hunala analýza výše výdajových paušálů je logickým krokem směřujícím k podstatě jejich zavedení, kterou mělo být snížení administrativy pro podnikatele, nikoliv jejich využívání jako nástroje daňové optimalizace.

Podle partnera v KPMG Petra Tomana bude v oblasti DPH největší pozornost směřována na opatření proti daňovým únikům. "Rozšíření uplatnění režimu přenesené daňové povinnosti (reverse/charge) se již v minulosti ukázalo jako velmi účinný nástroj. Navrhované rozšíření na další komodity tak zcela nepochybně povede k omezení úniků u DPH v této oblasti," uvedl. Zároveň podle něj zavedení mechanismu rychlé reakce umožní dočasnou implementaci systému i na komodity, kde bylo dříve nutno Evropskou unii žádat o výjimku. "Ministerstvo financí by tako mohlo dostat do ruky nástroj, který umožní efektivně zamezit přesunu podvodných aktivit mezi různými komoditami," dodal.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK