K nejkontroverznějším bodům jednání patřil plánovaný záchranný fond, do kterého by banky měly vložit 55 miliard eur (zhruba 1,5 bilionu korun). Spory se vedly například o to, za jak dlouhou dobu by banky měly tento fond naplnit.
Země EU se již v prosinci shodly na tom, že naplnění fondu by mělo trvat deset let. Europoslanci však upozorňovali, že je to příliš dlouhá doba a navrhli roky tři. Ministři financí EU se minulý týden údajně dohodli na kompromisním řešení počítajícím se sedmi či osmi lety.
Fond představuje jádro záchranného mechanismu označovaného jako SRM (Single Resolution Mechanism). Pokud by se nepodařilo nalézt shodu na sporných bodech do konce měsíce, nemohl by Evropský parlament schválit SRM před květnovými volbami a vše by se zpozdilo nejméně do podzimu.
Mechanismus je jedním ze tří pilířů plánované bankovní unie. Dalšími pilíři jsou dohled Evropské centrální banky (ECB) nad asi 130 největšími evropskými bankami, které představují zhruba 85 procent unijního bankovního sektoru, a společná pravidla pro pojištění bankovních vkladů.