"Nastartovaný růst bude v roce 2014 a 2015 pokračovat, pokud ukrajinská krize nepovede k významným šokům v oblasti cen energií nebo obchodních toků," uvedl Vilém Semerák z IDEA. Tuzemská ekonomika je podle něj stále do značné míry závislá na dovozu energií z Ruska. Například 57 procent zemního plynu užitého předloni v Česku bylo z Ruska. Rusko loni bylo cílem zhruba čtyř procent českých exportérů.
Pokud ekonomika nezažije náhlý zvrat, bude se inflace podle Semeráka v roce 2014 a ještě více v roce 2015 přibližovat dvouprocentnímu inflačnímu cíli České národní banky. "Ale i tak zůstane na velmi mírné úrovni," dodal.
Rychlejší ekonomický růst by měl vést k dalšímu snížení nezaměstnanosti podle metodiky Výběrového šetření pracovních sil (VŠPS). Ta by podle odhadů IDEA měla letos klesnout na 6,8 procenta a za rok na 6,6 procenta. "K dosažení výraznějšího poklesu je nutný dostatečný růst, ne pouze slabší oživení," uvedl Semerák.
Česká národní banka podle únorové prognózy čeká letos růst HDP o 2,2 procenta a příští rok o 2,8 procenta. Ministerstvo financí letos očekává růst o 1,4 procenta. Pro rok 2015 MF počítá s růstem ekonomiky o dvě procenta. Podle Evropské komise by měl letos HDP vzrůst o 1,8 procenta, v příštím roce o 2,2 procenta. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) očekává letos růst tuzemské ekonomiky o 1,1 procenta a v příštím roce o 2,3 procenta.
IDEA se zaměřuje se na analýzu, vyhodnocování a vlastní návrhy veřejných politik. Je součástí akademického pracoviště CERGE-EI jako projekt Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR a vznikla z iniciativy a pod vedením Jana Švejnara.