V letech 2002 až 2014 podpořilo MZe v rámci protipovodňového programu celkem 822 staveb. Z toho více než 100 milionů stálo 30 staveb. U 237 projektů přesáhly náklady deset milionů Kč.
"Ve schváleném rozpočtu pro letošní rok máme na rozjezd této etapy 600 milionů korun," uvedl Kendík s tím, že nadcházející třetí etapa programu se má zaměřit především na projekty s cílem zadržet vodu v krajině.
Podle Kendíka jsou finance na rozjezd programu dostačující. "V návrhu zákona o státním rozpočtu na rok 2015 budeme samozřejmě požadovat finanční prostředky větší," podotkl Kendík. V posledních letech na protipovodňová opatření směřovalo zpravidla okolo dvou miliard Kč ročně.
Za další z priorit ministerstva v oblasti vodohospodářství označil dnes Jurečka také zabezpečení dostatečných vodních zdrojů pro případy sucha. "Zatím pomohou přehradní nádrže, výhledově budeme muset uvažovat o podpoře moderních forem závlah," řekl ministr s tím, že právě s podporou zavlažování počítá Program rozvoje venkova pro roky 2014 až 2020. V jeho rámci by měly být podpořeny také technická a přírodě blízká opatření k posílení retence vody v půdě.
Podnětem pro rozsáhlejší protipovodňové investice byly velké záplavy v nedávné minulosti, zejména v letech 1997 a 2002.